İlerici Kadınlar Meclisi'nden '8 Mart' çağrısı: Şiddete, gericiliğe, tek adama HAYIR!

İlerici Kadınlar Meclisi'nden '8 Mart' çağrısı: Şiddete, gericiliğe, tek adama HAYIR!

İlerici Kadınlar Meclisi'nden '8 Mart' çağrı... İlerici Kadınlar Meclisi tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla gerçekleştirilen açıklamada şiddete, gericiliğe, tek adam rejiminne karşı kadınlara sokağa çıkma çağrısı yapıldı. ''GERİCİLİĞE,...

İlerici Kadınlar Meclisi tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla gerçekleştirilen açıklamada şiddete, gericiliğe, tek adam rejiminne karşı kadınlara sokağa çıkma çağrısı yapıldı. 

''GERİCİLİĞE, ŞİDDETE, EŞİTSİZLİĞE KARŞI 8 MART'TA SOKAKLARDAYIZ!’

İleri Haber’in aktardığına göre yapılan açıklamada, "Bugün, AKP'ye karşı direnmenin, birlikte mücadele etmenin, dayanışmayı büyütmenin ve 8 Mart'ta tek adam rejimine, anayasa değişikliğine karşı meydanlarda "Hayır"larımızı haykırmanın kaçınılmaz olduğu günlerdeyiz. Korktukları kahkahaları atmanın, mücadelemizin şarkılarını hep bir ağızdan söylemenin, Mart'a baharı getirmenin, umudu büyütmenin günü 8 Mart. Gericiliğe, şiddete, eşitsizliğe, savaşa ve kadın düşmanı politikaların üreticilerine, başkanlık sevdalılarına karşı ses çıkarmak; eşit ve özgür bir yaşamı sokaklarda örmek için 8 Mart'ta sokaklardayız" denildi.

İlerici Kadınlar Meclisi'nden yapılan açıklama şöyle:

YAŞAM DA BİZİM, ÖZGÜRLÜK DE!

8 Mart'ta "Şiddete, gericiliğe, tek adama HAYIR" demek için buluşuyoruz!

Amerika'da,1857'de hakları için direnen işçi kadınların anısına 8 Mart, dünyada ilk kez 1910'dan, Türkiye'de ise 1921'den bu yana kadınların direnişinin hikayesi oldu. Anlatılan; 160 yıl önce greve giden kadın dokuma işçilerinin, bugün Arjantinli kadın işçiler tarafından tüm dünyada çağrısı yapılan Uluslararası Kadın Grevi'ni ören milyonlarca kadının hikayesi. Anlatılan bizim hikayemiz... 

Kadın cinayetlerinin, yolsuzlukların, hukuksuzlukların, eşitsizliklerin büyük artış gösterdiği Türkiye'de bugün; *Kadınların yurttaşlık statüsünde erkeklerle eşit görülmediği, *Verdiği emeği sadece kadın olduğu için eşitsiz ücretlendirildiği, *Ne giyeceğinden kaç çocuk yapacağına kadar karışıldığı, *Kadınların sosyal statüsünün bir çocuğa sahip olup olmaması üzerinden kurulduğu, *Kürtajın fiilen yasaklanmaya çalışıldığı, *Dinci gericiliğin kadınlara kamusal alanda şiddetle tahakküm kurmaya çalıştığı, *Sokaklarda bir kadının nasıl dövüleceği üzerine kitapçıklar dağıtıldığı, *Kadının toplumsal, sosyal, siyasal ve iş yaşamı içerisindeki varlığının yönetenler eliyle sınırlandırıldığı, 

*Kadın derneklerinin kapatıldığı, kadın örgütlerinin yöneticilerinin tutuklandığı ve belediyelere atanan kayyumlar eliyle kadınların tüm kazanımlarına el konulduğu, işten atıldığı, şiddet merkezlerinde erkeklerin görevlendirildiği, 

*Kadınlar için önemli kazanımlar sağlayan cumhuriyet rejiminde değişiklik anlamına gelen bir anayasa değişikliği ile kadınların anayasal hak ve özgürlüklerinin, yurttaşlık haklarının silinmeye çalışıldığı günlerdeyiz. 

Bugün, AKP'ye karşı direnmenin, birlikte mücadele etmenin, dayanışmayı büyütmenin ve 8 Mart'ta tek adam rejimine, anayasa değişikliğine karşı meydanlarda "Hayır"larımızı haykırmanın kaçınılmaz olduğu günlerdeyiz. Korktukları kahkahaları atmanın, mücadelemizin şarkılarını hep bir ağızdan söylemenin, Mart'a baharı getirmenin, umudu büyütmenin günü 8 Mart. 

Gericiliğe, şiddete, eşitsizliğe, savaşa ve kadın düşmanı politikaların üreticilerine, başkanlık sevdalılarına karşı ses çıkarmak; eşit ve özgür bir yaşamı sokaklarda örmek için 8 Mart'ta sokaklardayız. Arjantin'den Şili'ye, İtalya'dan İrlanda'ya, Polonya'dan ABD'ye ve daha dünyanın pek çok yerinde grev örgütleyen; sokaklar, meydanlar bizimdir diyen kadınlarla birlikte, bizi temsil etmeyen her türlü emek karşıtı ve gerici politikalara karşı 8 Mart'ta meydanları terk etmiyoruz. 

Yaşasın örgütlü mücadelemiz!

Yaşasın kadın dayanışması!

Yaşasın 8 Mart!

ikm.jpg

"İlerici Kadınlar Meclisi'nden '8 Mart' çağrısı: Şiddete, gericiliğe, tek adama HAYIR!" haberi, 04 Mart 2017 tarihinde yazılmıştır. 04 Mart 2017 tarihinde de güncellenmiştir. Gündem kategorisi altında bulunan İlerici Kadınlar Meclisi'nden '8 Mart' çağrısı: Şiddete, gericiliğe, tek adama HAYIR! haberi 2017 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. İlerici Kadınlar Meclisi'nden '8 Mart' çağrısı: Şiddete, gericiliğe, tek adama HAYIR! 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Gündem konusunda 29 Şubat 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Hubbard Editör

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 15:37 Volkswagen, Çinli Xpeng ile ortak elektrikli araç geliştirmek için anlaşma yaptı!
 2. 15:26 Mart ayı ile 12 burcun kapısında neler var?
 3. 15:21 Gram altın yeni bir rekor kırıyor: Altın için önemli bir tahmin!
 4. 15:19 Putin, NATO'ya nükleer savaş riskine dair sert bir uyarıda bulundu
 5. 15:15 Rüyada evi su basması ne demektir?
 6. 15:10 İsrail'in yasa dışı yerleşimcilerine askerlik çağrısı yapıldı
 7. 15:10 2024 Ramazan Bayramı arefesi ne zaman ve hangi güne denk geliyor?
 8. 14:55 Şubat ayında rekor sıcaklar görülüyor: Bahar erkenden geldi
 9. 14:46 Porsche yerine 560 bine dev SUV! Hibrit ve elektrikli seçenekler mevcut!
 10. 13:43 Acile kaldırılmış bir kadının cesedi hastanenin çöpünde bulundu
 11. 13:37 2024 Yılı adli tatil başlangıç ve bitiş tarihleri ne zaman?
 12. 13:34 Yeşil Sol Parti Eskişehir milletvekili adayı Müslüm Koyun'a 6 yıl 3 ay hapis cezası
 13. 13:27 Fırat Nehri'nde siyanür kaynaklı balık ölümleri iddiası asılsız çıktı
 14. 13:27 Bloomberg'dan Merkez Bankası'na kötü haber: Tutmayacak!
 15. 13:23 Borsa, günün ilk yarısında artış kaydetti
 16. 13:22 Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan konut kredisi kararı
 17. 13:21 İşte sabunla yıkanmaması gereken 5 şey
 18. 13:16 Eski CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: “Lütfü Savaş beyin, bu kadar yıpratılması doğru değil"
 19. 13:13 Sadece 3 soruda zeka seviyenizi ölçen en kısa IQ testi!
 20. 13:11 Savunma Bakanlığı duyurdu: Türkiye'ye F-16 mektubu
Gündem Haberleri