İlhak kararının ardından Zelenskiy'den hamle: NATO'ya başvuruyor

İlhak kararının ardından Zelenskiy'den hamle: NATO'ya başvuruyor

Putin'in Luhansk, Donetsk, Zaporijya ve Herson'u ilhak ettiklerini açıklamasının ardından Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Ukrayna'nın hızlandırılmış prosedür kapsamında NATO üyeliğine başvuracağını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı, Ukrayna'nın doğusunda işgal ettiği dört bölgeyi resmi olarak ilhak ederek kendi topraklarına kattıklarını açıkladı. Putin 4 bölgenin ilhakına ilişkin yaptığı açıklamada, “Tüm zorluklara karşı Rusya’ya bağlıklarını korudular bunu hiç kimse yok edemez. Ne Ukrayna ne Batı bizim birliğimizi ortak geleceğimizi elimizden alamaz” dedi.

UKRAYNA NATO'YA BAŞVURUYOR
Putin'in açıklamalarının ardından Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Ukrayna'nın hızlandırılmış prosedür kapsamında NATO üyeliğine başvuracağını bildirdi. Zelenskiy, "Ukrayna hızlı bir şekilde NATO üyeliğine başvuruyor." diye konuştu.


"PUTİN BAŞKAN OLDUĞU SÜRECE MÜZAKERE YAPMAYACAĞIZ"
Putin ilhak kararı sonrası, "Kiev yönetimini, askeri eylemleri durdurmaya ve müzakere masasına oturmaya çağırıyoruz" demişti. Putin'in müzakere teklifini de ret eden Zelenskiy, "Ukrayna, Putin Rusya’nın devlet başkanı olduğu sürece Rusya ile herhangi bir müzakere yapmayacak. Yeni başkanla görüşeceğiz" ifadelerini kullandı.