İlhan Cihaner’den ''Silahlı grup’ tepkisi: Bu çatışma çağrısıdır

İlhan Cihaner’den ''Silahlı grup’ tepkisi: Bu çatışma çağrısıdır

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner, Tele1 ana haberine konuk oldu. İlhan Cihaner’in gündeminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Dünürü Orhan Uzuner tarafından kurulan “Kardeş Kal Türkiye'' adlı silahlı grup vardı....

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner, Tele1 ana haberine konuk oldu. İlhan Cihaner’in gündeminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Dünürü Orhan Uzuner tarafından kurulan “Kardeş Kal Türkiye'' adlı silahlı grup vardı. Eski Cumhuriyet Savcısı olan İlhan Cihaner, bu olayın açıkça halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçu olduğunu belirterek savcıları göreve çağırdı.

İlhan Cihaner grubun kurulması hakkında, “Bu açıkça bir çatışma çağrısıdır. Halkın bir kısmını başka bir kısmına karşı silahlanmaya teşvik ediyor'' dedi.

HALKI KİN VE DÜŞMANLIĞA TAHRİK

İlhan Cihaner, bu grubun kurulmasını başkanlık referandumu gündeme gelmesinden sonra AKP yöneticileri tarafından yapılan iç savaş tehditleriyle birlikte değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Cihaner, “Bu yapılar büyük bir tehdit içeriyor ülke için. Bu açıklamalar kaygı açıklamaları değil. Bir yurttaş şunu diyebilir: Eğer evet çıkarsa Türkiye’yi gerilim bekliyor, çatışmalar bekliyor. Bunu diyebilir. Bu bir kaygı ifadesidir. Ancak AKP’den gelen açıklamalar iç savaş çıkacak, iç savaşa hazırlanın diyor. İç savaşa nasıl hazırlanılır? Savaşsa savaşa silahlanarak hazırlanılır. Bunun aslında doğrudan doğruya TCK’da yaptırıma bağlanan halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçu kapsamında değerlendirilmesi gerekir. Ancak şu anda yargı bu suçu çok eşitsiz bir şekilde muhaliflere karşı, en ufak bir eleştirileri bile bu kapsamda değerlendirirken, akademisyenlerin kanında banyo yapacağını söyleyen ve şimdi de hayır verecekleri elinde silahla beklediklerini sosyal medyada paylaşanlar gibi ve son olarak bu açıklamayı yapan Cumhurbaşkanı ile akrabalığı olan kişinin açıklamaları gibi bunlar suç unsuru oluşturuyor. Her şeyden önce savcılığın devreye girmesi lazım. O isimleri tespit edip silahları olanların silah ruhsatlarının iptal edilmesi gerekir. Çünkü o ruhsatlar taşıma ruhsatı belli koşullar altında verilir. Onun artık yitirildiği görülüyor. Ki ruhsatlıysa eğer. Ki bunun ruhsatlı olmama ihtimali de var'' şeklinde konuştu.

">

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika