İl Sağlık Müdürlüğü, Vaka artışı iddalarının "gerçekle bağdaşamayacağını" belirtti.

İl Sağlık Müdürlüğü, Vaka artışı iddalarının "gerçekle bağdaşamayacağını" belirtti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş ve Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut'un Kovid-19 vakalarının artışına ilişkin açıklamalarına rağmen Ankara İl Sağlık Müdürlüğü ''İlimizde halen pandemi kontrol altındadır." açıklaması yaptı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş ve Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut'un Kovid-19 vakalarının artışına ilişkin açıklamalarına rağmen Ankara İl Sağlık Müdürlüğü ''İlimizde halen pandemi kontrol altındadır." açıklaması yaptı.

İl Sağlık Müdürlüğü, Koronavirüs salgınına ilişkin il genelinde yürütülen çalışma ve hazırlıklardan "Ankara'da hasta patlaması olduğu ve sağlık altyapısının çöktüğü" şeklinde sonuçlar çıkarmanın 'gerçekle bağdaşmayacağı' belirtilerek, "İlimizde halen pandemi kontrol altındadır" ifadesi kullanıldı. Yapılan açıklamada, Kovid-19 pandemisi ile ilgili İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ileriye dönük yürütülen hazırlık çalışmalarının bazı basın ve yayın organları tarafından acil durum olarak yorumlandığı anımsatıldı. https://tele1.com.tr/ankara-tabip-odasi-baskani-bulut-rakamlarla-karsilik-verdi-verilerin-hicbiri-dogru-degil-199194/ Son günlerde dünyada hızlı bir vaka artışı olduğuna işaret edilen açıklamada, gelecek aylarda ikinci bir dalga beklentisinin uzmanlarca dile getirildiği aktarıldı. Dünya Sağlık Örgütü'nün kötü senaryoya karşı ülkeleri uyardığı hatırlatılan açıklamada, Türkiye'de de son günlerde, sınırlı olsa da artışlar gözlendiği belirtildi.

''İLİMİZDE HALEN PANDEMİ KONTROL ALTINDADIR''

Hareketliliğin en fazla olduğu iller arasında yer alan Ankara'da, il düzeyinde çalışmaların yoğun şekilde yürütüldüğü ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "İl Sağlık Müdürümüz başkanlığında 28 Temmuz 2020'de yapılan Pandemi Değerlendirme Toplantısı'nda, normalleşme sürecindeki farklı senaryolar tartışılmış ve olası yeni durumlara karşı alınması gereken tedbirler gözden geçirilmiştir. Muhtemel senaryolara karşı il düzeyinde yapılması gereken hazırlıklar ve alınacak tedbirler konusunda ilgili sağlık kuruluşlarımız yazılı olarak bilgilendirilmiştir. Ayrıca Kurban Bayramı sonrası göz önüne alınmış ve Covid-19 hastalarında ilave yatış ihtiyacı dikkate alınarak sunulacak hizmet kapasitesinin artırılması yönünde sağlık kuruluşlarımız uyarılmıştır. Yapılan çalışma ve hazırlıklarımızdan ilimizde hasta patlaması olduğu ve sağlık altyapımızın çöktüğü gibi sonuçlar çıkarmak gerçekle bağdaşmamaktadır. Ankara ilinde bugün itibarıyla hastane yatak doluluk oranı yüzde 50, yoğun bakım yatak doluluk oranı ise yüzde 63'tür. Ankara İl Sağlık Müdürlüğü olarak vatandaşlarımızın sağlığı için çalışmalarımıza kesintisiz devam etmekteyiz. İlimizde halen pandemi kontrol altındadır. Hastanelerimiz, tüm sağlık çalışanlarımızla mücadelede aktif olarak görevini sürdürmektedir." https://tele1.com.tr/sadece-ankarada-dunku-vaka-sayisi-1450-199108/

ANKARA TABİP ODASI: YOĞUN BAKIM ÜNİTELERİ YÜZDE 100 DOLU

Bugün Ankara Tabip Odası (ATO), şehirdeki pandemi hastanelerinde yoğun bakım ünitelerinin yüzde 100 doluluğa ulaştığını, diğer hastanelerde de benzer sorunlar yaşandığını belirten ATO, Ankara'da günlük Koronavirüs pozitif vaka sayısının bine yaklaştığını bildirmişti. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da başkentte Koronavirüs vakalarında 'ilk zamanlardaki seviyede' artış olduğunu söylerken, "Tüm hemşehrilerimi salgın tedbirlerine uymaya davet ediyorum" dedi. Belediyede Koronavirüs nedeniyle takibe alınan personel sayısının 144'e yükseldiği de belirtilirken, Ankara İl Sağlık Müdürlüğü kentte ek tedbirler alındığını duyuruldu. https://tele1.com.tr/ankarada-bir-seyler-oluyor-covid-19-yogun-bakim-yatak-sayilari-artirildi-198832/

Önceki ve Sonraki Haberler
Sağlık