İlkadım'da yapı ruhsatı ve iskan işlemleri dijital ortama taşınıyor

İlkadım'da yapı ruhsatı ve iskan işlemleri dijital ortama taşınıyor

Samsun'un İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, ilçede yapı ruhsatı ve iskan işlemlerini dijital platforma taşıdıklarını belirterek, "Böylece vakit, para, kağıt israfının önüne geçeceğiz" dedi.

Samsun'un İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, ilçede yapı ruhsatı ve iskan işlemlerini dijital platforma taşıdıklarını belirterek, "Böylece vakit, para, kağıt israfının önüne geçeceğiz" dedi.

İlkadım Belediyesi, dijital belediyecilikte yeni bir döneme geçiyor. İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş'ın talimatıyla hayata geçirilecek olan dijital proje 'E-Yapı' ile İlkadım Belediyesi'ne yapı ruhsat başvuruları, yapı kullanma izin belgeleri, ekspertiz işlemleri, yapı denetim kuruluşlarını denetim süreçleri, kaçak yapı şikayetleri ve bunun benzer biçimde yapı denetim müdürlüğünce yürütülen tüm işlem talepleri belediyeye gitmeden, dijital ortamda yapılacak.

Bu uygulama ile yapı ruhsat başvurusu icra eden proje sorumluları, müteahhit firmalar ve yapı denetim kuruluşları, işlemlerini elektronik ortamda yürütecek ve aynı zamanda işlemi için hangi evrakların lüzumlu bulunduğunu ve işleminin hangi aşamada bulunduğunu gene elektronik ortamda kolayca öğrenecek. İnşaat ruhsat müracaat evrakları ve projeler dijital ortamda İlkadım Belediyesi'ne gönderilecek, tüm kontroller dijital ortamda yapılacak ve var ise eksiklikler yada düzeltmeler ilgililere anlık SMS ve e-posta vasıtasıyla bilgilendirme yapılacak. İlkadım'da artık yapı ruhsatı almak 7 gün 24 saat 'bir tık kadar' kolay olacak.

"Zaman, para, kağıt israfının önüne geçeceğiz"

Uzun bir çalışmanın ürünü olan bu proje ile vatandaşların artık belediyeye gitmeden, meydana getirilen tüm müracaatları online olarak elektronik ortamda gerçekleştirileceği kaydeden Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, "Son aşamasına geldiğimiz 'E-Yapı' uygulaması için mevzuyla ilgili alanında uzman eğitmenlerle personellerimize eğitim vermeye başladık. Vatandaşlarımız belediyemizin web adresinde bulunan online hizmetler sekmesinden e-imar linkini tıklayıp, e- devlet şifresi ile giriş yaparak, 7 gün 24 saat istedikleri yerden başvuruda bulunabilecek. Onay süreçlerinde ise e-imza uygulamasından faydalanacak. Bu dijital uygulama ile yurttaşlarımız online sistem üstünden talebinin hangi aşamada bulunduğunu takip edebilecek bu şekilde saydam idarecilik anlamında da büyük bir hizmeti ilçe halkımızın kullanımına sunacağız. Fiziki başvurularda yaşanmış olan ulaşım sürecinin ortadan kalkmasını sağlayacak sistem ulaşım maliyetini, vakit kaybı minimuma indirerek proje düzeltmelerinin yeniden yeniden çıktı alınmasıyla oluşan kağıt israfının önüne geçecek. Böylelikle vakit, para ve kağıt israfını engellemiş olacağız" dedi. - SAMSUN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.