İmamoğlu, AB temsilcilerinin konuğu oldu: ‘Türkiye Avrupa’nın bir parçası’

İmamoğlu, AB temsilcilerinin konuğu oldu: ‘Türkiye Avrupa’nın bir parçası’

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği yolunda bir insan ömrü kadar vakit harcadığını belirterek "süreç çok uzamıştır" ifadesini kullandı.İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu,...

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği yolunda bir insan ömrü kadar vakit harcadığını belirterek "süreç çok uzamıştır" ifadesini kullandı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger’in davetlisi olarak Ankara’daydı.

27 ülkenin büyükelçileriyle bir araya gelen İmamoğlu, "1963’te AB ile imzaladığımız sürecin 57. yılındayız. O gün doğan bir insan, benden 8 yaş büyük olurdu." diye konuştu.

İBB Başkanı, "Bu süreç, çok uzamıştır ve bir insan ömrü kadar bir zaman dilimine doğru yaklaşmakta” yorumunu yaptı.

"AB'nin doğusundaki en önemli merkez Türkiye'dir"

İmamoğlu’na, Ankara davetinde İBB Genel Sekreter Yardımcıları Şengül Altan Arslan ve Orhan Demir ile Başkan Danışmanı Murat Ongun eşlik etti. Toplantıda ilk konuşmayı, “ev sahibi” sıfatıyla Berger yaptı.

Berger’in ardından söz alan İmamoğlu, "AB, Türkiye’nin bir parçasıdır. Türkiye de AB’nin bir parçasıdır. AB’nin doğusundaki en önemli merkezin Türkiye olduğunu hatırlatmak isterim" dedi.

Büyükelçilere, “Türkiye’yi en yakın tanıyan, gören, ülkelerimiz adına ülkemizde görev yapan insanlarsınız” şeklinde seslenen İmamoğlu sözlerine şöyle devam etti: "Burada görev yapan her büyükelçinin aslında Türkiye’miz için de fahri elçiler olduğunu düşünüyorum. Bu konuda göreviniz bittiğinde iyi duygularla bu ülkeden ayrılmanızı isteriz. Artık bu ilişkinin daha fazla yaşlanmaması adına sizlerin de özel bir ilgi ile Türkiye-AB ilişkileri üzerine yaklaşmanızı ve önemsemenizi çok arzu ediyorum."

İBB Başkanı şöyle konuştu:

"İstanbul’da atılacak güzel adımlar, iyi başlangıçlar, kısa zamanda Türkiye’ye yayılır. Bu başlangıç, pozitif ortam, popülizmden uzak, demokrasi inancı tam süreç, göreceksiniz tümüyle Orta Doğu’ya da etki yaratacaktır. Bu süreç, aynı zamanda Avrupa’yı, dolayısıyla dünyayı da etkileyecektir. Bu sürece ilgi duymaya, etkin rol almaya ve bizlerle beraber sürdürülebilir ilişkiler kurmaya sizleri davet ediyorum”.

"Avrupa ile birçok konuda iş birliği yapabiliriz"

Hazırlıksız bir deprem yaşadığı taktirde, İstanbul’un büyük bir ekonomik zarara uğrayacağını söyleyen İmamoğlu, zararın 150 milyar doların üzerinde olabileceği yönünde uzman tespitleri olduğunu belirtti.

İmamoğlu, "Ne yazık ki 20 yıllık süreçte, olumsuz birtakım hamleler ya da bu sürecin yeterince dikkate alınmamasından ötürü, boşa geçmiş süreci bizim çok hızlı kapatmamız lazım." diye konuştu.

Bir çok konuda Avrupa’yla iş birliği yapma isteğini ifade eden İmamoğlu, "Avrupa’nın en önemli, en büyük şehirlerinden birinin İstanbul olduğunun farkındayız. Hatta bir iddiayla şunu söylemek isterim ki; Avrupa’nın doğusunun merkezi İstanbul’dur. Bu özelliğiyle beraber çok değerli buluşmalar planlayabiliriz." ifadelerini kullandı. (euronews)

Son Dakika Haberleri