İmamoğlu: Allah’a havalemizin de maksimum bir senesi kaldı

İmamoğlu: Allah’a havalemizin de maksimum bir senesi kaldı

İmamoğlu, İncirli-Sefaköy-Beylikdüzü metro hattı için hala onay vermeyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na “Allah’a havalemizin de maksimum bir senesi kaldı. Ondan sonra milletimiz gerekli cevabı verecek” diyerek tepki gösterdi.

İmamoğlu, Haramidere Ambarlı Caddesi-Liman Yolu Caddesi kesişimi yol ve kavşak projesinin tamamlanması üzerine gerçekleşen törende konuştu.

İncirli-Sefaköy-Beylikdüzü metro hattı için bekledikleri bakanlık onayının gelmemesini eleştiren İBB Başkanı İmamoğlu, “Bu hattın hâlâ bakanlıkta rafta tutulmasının, bir imzanın esirgenmesinin, yolculuğun hızlanmasının önüne engel konulmasının anlamsızlığını zihnimde çözemiyorum. Yani bu akıl tutulmasıyla ilgili yorum dahi yapacak bir durumda değilim. Ne diyeyim? Allah’a havale ediyorum. Ama söyleyeyim: Allah’a havalemizin de maksimum bir senesi kaldı. Ondan sonra milletimiz gerekli cevabı verecek“ diye konuştu.

“39 İLÇE BELEDİYESİNE ASLA BÖYLE BİR ANI BIRAKMAYACAĞIM”

Beylikdüzü Belediye Başkanlığı döneminde İBB yönetiminin çıkardığı zorlukları hatırlatan İmamoğlu, “Hepinizin huzurunda söz veriyorum: Bugün mensubu bulunduğum siyasi partinin belediye başkanları olsun olmasın, 39 ilçe belediyesine asla ve asla böyle bir anı bırakmayacağım. Nasıl bir anı? ‘Bize engel oldu, bize yaptırmadı, bize yapmadı.’ Tam aksine, bazen ilçe belediyeleri üzerinden -ki devletimizin başka kurum ve kuruluşlarının gücünü kullanarak- hâlâ işlerimizin engellenmeye çalışıldığının da altını çizelim. Ancak bütün bu zorluklar tek bir sonuca ulaşıyor. O da bizim; şehrimize, ilçelerimize, milletimize, daha şevkli, daha cesur, daha kararlı hizmet yapma yolculuğu. Başka hiçbir şey bize kazandırmıyor diyebilirim” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu konuşmasında, “Kötü uygulamalardan ders çıkartmak gerekir. Ambarlı Limanı, Türkiye’nin ve hatta belki Avrupa’nın en büyük konteyner limanlarından birisi. Liman yapılırken, biliyoruz arka bölgesinde böyle bir şehirleşme yoktu. Ben, dün gibi hatırlıyorum. 2000’li yılların başında, 90’lı yılların sonunda yapılan büyük ölçekli çevre planlarında, bu limanın tren yoluyla bağlantısının bile çalışıldığını hatırlıyorum. Bu limanın bir lojistik merkeziyle ilgili büyük ölçekli planları gözümle gördüm. O zaman belediyeci değilim, siyasi değilim. Bir iş insanı olarak, bir sunumda bunları dinledim. Bunları tümden heba eden ve özellikle bir tıkaç gibi, bütün bu sürecin önüne büyük bir bariyer oluşturan çok kötü bir Esenyurt imar ve şehir planlaması, bu bölgeyi ne yazık ki kendi içine hapsetmiştir. Yolları, izleri, oradaki sanayi oluşumunun yerlerine, koca koca 40 kat, 50 kat binalar yaparak oraya o imar izinlerini çıkartarak, ne yazık ki hem bu bölgeye hem liman taşımacılığına hem İstanbul’a büyük bir ihanet edilmiştir” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika