İmamoğlu, Gezi Parkı’nın devredildiği vakfın gerçeklerini dile getirdi

İmamoğlu, Gezi Parkı’nın devredildiği vakfın gerçeklerini dile getirdi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, katıldığı bir televizyon programında Gezi Parkı'nın devredildiği vakfın gerçeklerini dile getirdi.

İstanbul Gezi Parkı’na el koyan Vakıflar Genel Müdürlüğü Beyazıt Vakfı ile ilgili tartışma yaratacak ayrıntı ortaya çıktı.

Vakfın 10 yıl önce yanan Hünkar Kasrı’nı 10 yıldır restore etmediği belirlendi. KRT TV’de canlı yayına katılan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu çarpıcı açıklamalar yaptı. İmamoğlu, Korkusuz Yazarı Gürkan Hacır'ın sunduğu programda, Sözcü yazarları Uğur Dündar ve İsmail Saymaz ile Damga Yazarı Barış Yarkadaş ve Araştırmacı Elfin Tataroğlu'nun sorularını yanıtladı. İmamoğlu, belediyeden alınıp Beyazıt Vakfı’na devredilen Gezi Parkı’nın hukuksuz bir şekilde ellerinden alındığını dile getirirken vakıfla ilgili de görselleri ilk kez kamuoyuna açıkladı. Görüntülerde tarihi yapının içler acısı hali de gözler önüne geldi.

İmamoğlu daha önce ne demişti?

Gezi Parkı'nın mülkiyetinin Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı’na devriyle ilgili konuşan İBB Başkanı İmamoğlu, "Sultan 2. Beyazıt'ın yaptırdığı bir vakıf eseridir' diyerek Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne devrediliyor. Gezi Parkı, Sultan Beyazıt'tan tam 310 yıl sonra yapılmıştır. İstanbul'un göbeğinde neredeyse 100 yıldır İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait bir parkı bir tane ne olduğu belli olmayan bir vakfa devrediliyor" demişti. İmamoğlu, mülkiyet davası açacaklarını duyurmuştu.

Beyazıt Cami Hünkar Kasrı'nın tarihi

Beyazıt Camii, Sultan II. Bayezid (1481-1512) tarafından yaptırılmıştır. İlk yaptırıldığı zaman medrese, tabhane, aşhane, hamam, kervansaray, sübyan mektebi, imaret ve türbe yapılarını barındıran külliye olarak tasarlanmıştır. Osmanlı Dönemi selâtin camilerinde, padişahların camiyi ziyaret ettiği zamanlarda dinlenme ve gerektiğinde bazı şahısları huzuruna kabul edip görüşmesi için özel tasarlanan kasr-ı hümâyun yahut hünkâr kasrı olarak adlandırılan bağımsız yapılar da bulunmaktadır. Beyazıt Camii hünkâr kasrının, Aynî divanındaki manzum tarih kitabesinden 1225 (1810) tarihinde inşa ettirilmiş olduğu ve II. Mahmut Dönemi’nde külliyeye dahil edildiği bilinmektedir. Hünkar Kasrı, 21 Şubat 2011’de büyük çaplı bir yangınla tahrip olmuş ve o günden bu yana yok olmaya bırakılmıştır. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Beyazıt Camii restorasyona alınsa da, restorasyonun sürdüğü 2013-2020 yılları arasında Hünkar Kasrına herhangi bir müdahale yapılmamıştır. Camii, hünkar kasrı ve külliye, Beyazıt Han-ı Sani(II. Beyazıt) Vakfı’na tescillidir. Vakfiyesi gereği akarlarından elde edilen gelirle eserinin onarılması ve yaşatılması gerekmektedir. Bu kadar uzun süredir harap halde bırakılması sebebiyle geri dönüşü mümkün olmayan hasarlar meydana gelmiş ve restorasyonu için gereken ücret normalden çok daha fazla miktarlara çıkmıştır.

Politika