İmamoğlu görevden almıştı... TÜRSAŞ'ta çift maaş skandalı

İmamoğlu görevden almıştı... TÜRSAŞ'ta çift maaş skandalı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı TÜRASAŞ isimli şirketin yönetim kurulu üyelerinin de çift maaşlı olduğu ortaya çıktı. TÜRASAŞ, altı yönetim kurulu üyesine beş ayda toplam 266 bin lira ödedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii Anonim Şirketi’nin (TÜRASAŞ) yönetim kurulu üyelerinin de çift maaşlı olduğu ortaya çıktı.

Türkiye Vagon Sanayii A.Ş. (TÜVASAŞ), Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A. Ş. (TÜLOMSAŞ) ve Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii A. Ş. (TÜDEMSAŞ) isimli üç şirketin birleştirilmesiyle geçtiğimiz yıl iktisadi devlet teşekkülü olarak kurulan TÜRASAŞ’ın yönetim kurulu üyeleri 30 Temmuz 2020 tarihinde göreve başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atanan altı yönetim kurulu üyesine, TÜRASAŞ’ın 2020 Yılı Faaliyet Raporu’nda yer alan bilgilere göre, sadece 2020 yılının son beş ayında ödenen ücret ve ikramiye tutarı toplam 266 bin 265 lirayı buldu. Yani şirketin kasasından her bir yönetim kurulu üyesine sadece geçtiğimiz yılın son beş ayı için yaklaşık 44 bin lira ödendi.

Aynı şirkette iki koltuk

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre, TÜRASAŞ’ın Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Metin Yazar aynı zamanda da şirketin genel müdürü. Yazar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) AK Parti yönetiminde olduğu dönemde Metro İstanbul’un genel müdür yardımcısıydı.

Şirketin bir diğer yönetim kurulu üyesi İrfan İpşir de aynı zamanda şirketin genel müdür yardımcılığı görevini yürütüyor. Aynı şirkette iki koltuk sahibi olan İpşir, İBB’nin AK Parti yönetiminde olduğu dönemde Metro İstanbul A.Ş.’de Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyordu. TÜRSAŞ’ın Yönetim Kurulu Üyesi Murat Baştor da aynı zamanda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nda Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürü olarak görev yapıyor. Kamuda genel müdür maaşının yaklaşık 15 bin lira olduğu biliniyor. Baştor, TÜRASAŞ’taki görevi için de aylık ortalama 9 bin lira maaş alıyor. Yani Baştor’un aylık geliri 25 bin lirayı buluyor. Baştor, Ekrem İmamoğlu tarafından İBB'deki görevinden alındıktan sonra Erdoğan tarafından buraya atanmıştı.

Şirkette yönetim kurulu üyesi Enver Mamur’un da tıpkı Baştor gibi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nda bir görevi bulunuyor. Mamur, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyor. Kamuda genel müdür yardımcısı maaşının da yaklaşık 12 bin lira. Mamur’un TÜRSAŞ’tan da yaklaşık 9 bin liralık ücrette düşünüldüğünde kamuda aldığı maaş tutarı 20 bin lirayı geçiyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu da TÜRSAŞ’ın kamudan en az iki maaş alan yönetim kurulu üyeleri arasında yer alıyor. Karagözoğlu hem BTK başkanlığı hem de TÜRASAŞ yönetim kurulu üyeliğine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atandı.

Yönetici AK Parti’den aday adayı oldu

Şirketin altıncı ve son yönetim kurulu üyesi Aziz Aksoy da aynı zamanda İstanbul Valiliği Afet ve Acil Durum İl Müdürlüğü’nde araştırmacı olarak görev yapıyor. Geçtiğimiz 31 Mart yerel seçimlerinde AK Parti’den Düzce Belediye Başkanlığı için aday adayı olan Aziz Aksoy, İBB’nin AK Parti yönetiminde olduğu yıllarda da İBB’nin birçok şirketinde yöneticilik yaptı.

GENEL