'İmamoğlu kazandı, adalet ve huzur kazandı!'

'İmamoğlu kazandı, adalet ve huzur kazandı!'

'İmamoğlu kazandı, adalet ve huzur kazandı!' CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun: İmamoğlu kazandı, adalet ve huzur kazandı! 'DEMOKRASİ, ADALET VE HUZUR TALEBİ KAZANDI'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun: İmamoğlu kazandı, adalet ve huzur kazandı!

Cumhuriyet Halk Partisi Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun “İstanbul’da seçimi Ekrem İmamoğlu kazanmıştır ama Binali Yıldırım kaybetmemiştir, Erdoğan ve onun temsil ettiği her şeyi tek başına yönetme ihtirası kaybetmiştir” dedi.

Seyit Torun   “seçmen gidişattan memnun olmadığını değişim istediğini yüksek sesle dile getirmiştir” diye konuştu. Torun yaptığı yazılı açıklamada  “CHP, kendi yetiştirdiği ilçe belediye başkanları ile girdiği büyükşehirlerde seçimleri kazanmıştır, demokrasi, adalet ve huzur talebi kazanmıştır” ifadelerini kullandı.

'DEMOKRASİ, ADALET VE HUZUR TALEBİ KAZANDI'

Torun toplumun adalet istediğini ve kutuplaşmaya karşı olduğunu belirtip şunları söyledi: “Tüm adaletsiz ve kirli seçim ortamına rağmen seçmenler değişim istediği mesajını güçlü şekilde verdi. Seçmen kavgacı ortamın, siyasetin giderek kirlenen dilinin bir an önce son bulmasını istediğini gösterdi. Son gece oyunlarına rağmen adalet kazandı.

Çünkü toplum adalet duygusuna sahip olduğunu, adil olmayan uygulamaları benimsemediğini göstermiştir. Tek adam yönetimini haksız ve adaletsiz bulduğunu ortaya koymuştur. Siyasette denge istediğini, muhalefetin değerli olduğunu ve muhalefete kulak verilmesi uyarısını yapmıştır.

Seçmenler büyük bir sağduyu ile Türkiye’yi beka sorunu gibi suni gündemlerden çıkarmak ve ekonomik kriz, kutuplaşma gibi esas sorunları gündemin ön sıralarına taşımak istediğini gösterdi. Sorunların üzerini örten iletişim taktiklerinin işe yaramadığını, parti liderleri ve adaylardan çözüme yönelik yapıcı projeler duymak istediğini ortaya koydu. “

'AKDENİZ HAVZASINDAKİ TÜM BELEDİYELERİ ALDIK'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Türk seçmeni çoğulcu demokrasiden yana olduğunu dile getirdi, harita bu yüzden değişti” dedi. Torun’un konuyla ilgili görüşleri şöyle: “Türkiye’nin yerel seçim haritası çok önemli bir değişime uğradı. 2014 seçimlerinin harita üzerindeki baskın rengi değişti. Daha dengeli bir yerel yönetim dağılımı oluştu. Seçmenler Türkiye’yi tek bir gücün yönetmesini istemediğini gösterdi.

Ülkemizi önümüzdeki dönemde zor zamanlar bekliyor. Ekonomi her geçen gün kötüleşiyor. Kutuplaşma derinleşiyor. Artık bu fotoğraftan çıkma zamanı. Bunun için başta iktidar partisi olmak üzere tüm siyasi aktörlerin sorumluluk alması gerekiyor.

Seçmenler bu fotoğrafa son vermenin yolunun, siyasi aktörlerin kavgacı ve kutuplaşmacı tutumunun yerine daha sorumlu ve işbirlikçi bir yaklaşımdan geçtiği mesajının altını çizdi.

Bu mesajları almak, halkın sesini duymak zorundayız. Artık en önemli görevimiz, seçmenin mesajlarını anlamak ve gereğini yapmaktır.”

Torun,  CHP’nin Akdeniz havzasındaki kentleri kazanmasına dikkat çekti. Torun,

“Akdeniz havzasındaki tüm belediyeleri aldık. Türkiye ekonomisinin önemli şehirleri artık CHP tarafından yönetilecek. Bunun yüklediği sorumluluğun farkındayız. Zor zamanlardan geçeceğiz, kazanmanın kibri ile değil, zor zamanlarda sorumluluk almanın bilinciyle çalışacağız” dedi.

“Mevcut belediyelerimizde sosyal belediyeciliği uygulamaya ve halkımızın mutluluğu için çalışmaya devam edeceğiz. Sosyal belediyecilik anlayışını Akdeniz havzasındaki kentlerden başlayarak kazandığımız tüm şehirlere yaygınlaştıracağız” diyen Torun Ankara ve İstanbul sonuçlarıyla ilgili de şunları söyledi:

“İstanbul ve Ankara 25 sene sonra yeni bir yönetimi tecrübe edecek. Bunun ne kadar önemli bir sorumluluk olduğunun farkındayız. İstanbul seçmeni de Türkiye’nin geri kalanı gibi şehirlerin Ankara’dan Cumhurbaşkanı tarafından yönetilmesini istemediğini, şehirlerin kendi seçtiği başkanlar ve onların ekipleri tarafından yönetilmesini istediğini gösterdi. İstanbul’da seçimi Ekrem İmamoğlu kazanmıştır ama Binali Yıldırım kaybetmemiştir, Recep Tayyip Erdoğan ve onun temsil ettiği her şeyi tek başına yönetme ihtirası kaybetmiştir.

Erdoğan’ın halkın seçtiği başkanları, istifaya zorlama, görevden alma anlayışı kaybetmiştir. Halkın seçtiği yönetimlerin yerine kayyum atama anlayışı da kaybetmiştir. Seçmen yerel yönetimlerde sorunlar yaşanabileceğini ancak bu sorunlara daha demokratik çözümler bulunmasını istediğini ortaya koymuştur.

“Ak Parti, uyguladığı ayrıştırıcı ve korku ortamı yaratan tehditkâr üslubuyla halkın desteğini kazanamadı” diyen Torun’un seçim sonuçlarıyla ilgili genel değerlendirmesi de şöyle:

-          Seçmen toplumun farklı kesimlerini, Saadet Partiliden pazarcıya, HDP’li seçmenden esnafa kendisine yakın görmediği herkesi terörist, hain ilan etmeye itibar etmedi, adil bulmadı, tepki gösterdi. Şimdi Ak Parti, seçmeni suçlayan, kendisine benzemeyenleri hain ilan eden politikalarını gözden geçirmelidir. Zira kendi seçmeni de bu tutumu reddetmiştir.

-          Seçimin bir başka önemli sonucu, seçimleri adayların kazanmış olması, Erdoğan’ın her şeyi tek başına yönetme ihtirasının kaybetmiş olmasıdır. Erdoğan’ın halkın seçtiği başkanları, istifaya zorlama, görevden alma anlayışı kaybetmiştir. Halkın seçtiği yönetimlerin yerine kayyum atama anlayışı da kaybetmiştir. Seçmen yerel yönetimlerde sorunlar yaşanabileceğini ancak bu sorunlara, iradesini hesaba katan daha demokratik çözümler bulunmasını istediğini ortaya koymuştur.

-          Şimdi Sayın Erdoğan’a düşen, görev sınırlarına çekilmesi, kazanan belediye başkanlarını rahat bırakması ve onları işlerini iyi yapmaya teşvik etmesidir.

-          Bu seçim dönemi Ak Partiyi CHP belediyeciliğine yakınlaştırmıştır. Beton ormanı dikey şehirleşmeden daha yeşil bir şehir anlayışına, savurgan devasa projelerden daha ekonomik insani projelere geçiş CHP belediyeciliğinin Ak Parti üzerindeki etkileridir.

-          Türkiye zor bir döneme girdi. Bu dönemde çok çalışmanın, kavga etmeden huzurlu bir hayat sürmenin ve zorlukların üstünden birlikte gelmenin zamanı. Biz kendi adımıza bu seçimlerde hiçbir kavgaya girmedik, gerilimi yükselten taraf olmadık, bu tutumumuzu sürdüreceğiz. Rakiplerimizden de beklentimiz, seçim döneminde başvurdukları kirli, saldırgan, suçlayıcı, aşağılayıcı dili bırakıp, önümüzdeki dönemin asıl konuları olan ekonomik krizden çıkış ve toplumsal barışın sağlanmasına odaklanması ve işbirliği içinde çalışmasıdır

Torun, “seçmen CHP’den aday olamayarak ayrılıp başka partilere giden adaylara itibar etmedi” dedi. Torun’un bu konudaki görüşleri de şöyle:

-          Seçmenlerin son derece sağduyulu mesaj verdiği bir konu da aday gösterilmediği gerekçesiyle başka partilere giden adaylar konusunda oldu. Seçmenler bu adayların tutumunun toplumsal fayda değil, kişisel itibar içerdiğini gördü ve bu tür isimlere ağır bir tokat attı.

-          Zor zamanlarda kendi derdine düşenler seçmenden destek bulamadı.  

"'İmamoğlu kazandı, adalet ve huzur kazandı!'" haberi, 01 Nisan 2019 tarihinde yazılmıştır. Politika kategorisi altında bulunan 'İmamoğlu kazandı, adalet ve huzur kazandı!' haberi 2019 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. 'İmamoğlu kazandı, adalet ve huzur kazandı!' 2023 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Politika konusunda 11 Aralık 2023 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 18:15 Huawei'nin Yeni Elektrikli Otomobili Avatr 12 Türkiye Pazarında
 2. 12:00 Chery: TIGGO 7 en fazla satan model oldu
 3. 11:20 NBA'in sezon için turnuvasını Los Angeles Lakers kazandı
 4. 10:41 'Nursuz pislik' hakaret sayılmadı
 5. 10:26 Çalışma ekibine göre ittifaksız seçimde Ekrem İmamoğlu'nun 6 avantajı
 6. 10:18 Yasa dışı bahiste "kiralık hesap" tuzağı
 7. 10:14 Çanakkale'deki 57 bin metrekarelik Sümerbank arazisi rezerv yapı alanı ilan edildi
 8. 09:45 Kurtlar Vadisi'nin meşhur oteli Sözbir Otel'in sahibi Serdar Sözbir'e silahlı saldırı
 9. 09:39 Lewis Hamilton 2023 Formula 1 üçüncülüğü kupasını alıp başkasına vermiş
 10. 09:34 Sinan Akçıl ile 4 yılda iki kez evlenip boşanan Burcu Kıratlı: Eksikliğini hissetmiyorum
 11. 09:29 31 yıl hapis cezası bulunan firari 12 yıl sonra yakalandı
 12. 09:26 İfade vermişti: Pensilvanya Üniversitesi Rektörü'nden 'antisemitizm' istifası
 13. 09:23 Şarkıcı Kurtuluş Kuş’un beraat kararında “siyasi bağlantı” iddiası
 14. 09:17 Bursa'da tarihi eser kaçakçılığı operasyonu: Baba-oğul-torun gözaltında
 15. 08:55 Ozan Gündoğdu: Adaletin bir motokurye cinayetiyle sınavı
 16. 08:52 Dev ihaleyle Rönesans’a 24 milyar TL ödenecek
 17. 08:47 Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlunun ölümüne sebep olduğu kuryenin eşi: Polis, intihar ettiğini söyledi
 18. 08:41 Opel, hayvansal ürün içermeyen vegan iç kaplamalar sunuyor
 19. 08:37 Babala TV'nin ilk dizisi Olay Yeri'nin yayın tarihi açıklandı
 20. 08:35 Yılın Erkeği seçilen Kenan İmirzalıoğlu: Mesele erkek olmak değil, mesele beyefendi olmak
Politika Haberleri