İmamoğlu planı netleşti: Ayasofya’nın açılacağı gün...

İmamoğlu planı netleşti: Ayasofya’nın açılacağı gün...

Ayasofyanın açılış günü için İBB patronu Ekrem İmamoğlu'nun nasıl bir adım atacağı merak konusu olmuştu. İmamoğlu'nun o gün için planı belli oldu...

Ayasofyanın açılış günü için İBB patronu Ekrem İmamoğlu'nun nasıl bir adım atacağı merak konusu olmuştu. İmamoğlu'nun o gün için planı belli oldu... 

Partisinin 25-26 Temmuz'daki kurultayı için Ankara'ya gidecek olan İmamoğlu, başkente kurultaydan bir gün önce giderek Lozan Barış Antlaşması'nın yıl dönümü etkinliğine katılacak.

Danıştay'ın 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesiyle yeniden camii olan Ayasofya'da ilk namaz 24 Temmuz’da kılınacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu ise, 24 Temmuz 1923'te Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı Lozan Barış Antlaşması'nın 97. yıl dönümü için Ankara’da yapılacak etkinliğe katılacak. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tarafından kıldırılacak cuma namazı programı netleşmiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı son açıklamada, şunları söylemişti: 

Fiziki mesafe, yerleşim planları, X-ray’le giriş çıkış olsun corona virüsü hassasiyetiyle yapılacak. 1000-1500 kişilik bir cemaat olabilecek. En büyük avantaj dışarıda açık alana sahip olmak. Bu açık alanı da Diyanet İşlerimiz en iyi şekilde değerlendirecek. Ayasofya iç egemenlik konumuz. Dünyadan bir müdahale söz konusu olamaz. Bu karar Ayasofya’nın esaret zincirinden kurtulmasıdır. Gençlik yıllarımızın da en büyük hayaliydi. Buna kimse siyasi retoriktir yaklaşımı tavrıyla yaklaşmasın. Milletimizin özlemiydi, yerine gelmiştir.

Independent Türkçe'den Can Bursalı'nın haberine göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, 25-26 Temmuz tarihinde Ankara’da yapılacak Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kurultayı'na katılmak üzere başkente bir gün önce gidecek. Ayasofya'daki ilk namaza katılamayacak olan İmamoğlu, Ankara'da Lozan Barış Antlaşması'nın 97. yıl dönümü için düzenlenen etkinliğe katılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika