İmamoğlu: Toplu taşıma gece de devam edecek, megabüs gelecek...

İmamoğlu: Toplu taşıma gece de devam edecek, megabüs gelecek...

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu basın mensuplarının karşısına çıkarak iki saati aşkın süren toplantıda, ‘Kentsel Gelişim Çözümleri’ni açıkladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin...

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu basın mensuplarının karşısına çıkarak iki saati aşkın süren toplantıda, ‘Kentsel Gelişim Çözümleri’ni açıkladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin seçilmiş başkanı Ekrem İmamoğlu, “Toplu ulaşım gece gündüz, 24 saat devam edecek. Kimse, saat kaç olursa olsun, nereye, nasıl gideceğini dert etmeyecek” vaadinde bulundu.

Belediye personelinin zorla mitinglere götürülmeyeceğini söylediğini hatırlatan İmamoğlu, ‘Dün, İBB çalışanlarına yaptırılan basın açıklamasına baktığınızda, bu ülkede partizanlığın geldiği noktaya bakıyorsunuz ve bu ülkede yapılanlar adına utanıyorsunuz’dedi.

İMAMOĞLU’NUN ULAŞIM VAATLERİ

Mazbatası elinden alınan CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, kentsel gelişim çözümlerini açıkladı.. İmamoğlu’nun en önemli vaatleri şöyle:

     * Toplu ulaşım gece gündüz, 24 saat devam edecek. Kimse, saat kaç olursa olsun, nereye, nasıl gideceğini dert etmeyecek. Akıllı sistemleri aktif biçimde ulaşımın hizmetine sunacağız.

    * Kentin trafiğinin yoğun olduğu saatlerde yük boşaltmanın saat kuralı getireceğiz.

    * Boğaz köprüsü’nden geçişlerde taksi ve dolmuşlardan ücretlerden ücret alınmaması için çalışma yapacağız.

    • Kent içinde kalan TEM gişelerinin kaldırılması için girişimde bulunacağız. Artık kent içi bir yola dönüşen TEM’de vatandaşlarımızın sabah-akşam ücret ödemesinin önüne geçeceğiz.

    * Kimse kendi mahallesinde, sokağında İSPARK ücreti ödemeyecek.

    * Aracını park eden herkes toplu taşımadan ücretsiz yararlanacak. Transfer merkezlerinde 100 bin araçlık yeni otoparklar yapacağız.

    • Yeşil alanlarla bütünleşik, toplu ulaşım ile entegre toplam 500 km uzunluğunda bisiklet yollarımız olacak.

     * Megabüs ile metrobüsün yüklerini azaltacağız Hibrit enerjisine uygun araçlar kullanacağız

Toplu ulaşım gece gündüz, 24 saat devam edecek. Kimse, saat kaç olursa olsun, nereye, nasıl gideceğini dert etmeyecek.

İSTANBUL’A İHANET ETTİLER

“23 Haziran seçimi normal bir seçim değildir. Hak gaspıyla dolu anormal seçimlerdir. 31 Mart gecesi de seçim neticelenmiştir, mesele ondan sonra ne olduğu ile ilgilidir. Bu ülkeyi yönetenler 31 Mart seçimlerini hazmedememişlerdir. Bu ülkenin yöneticileri 16 milyon insanın hakkını gasp etmişlerdir. 6 Mayıs’ta Türkiye demokrasisine ihanet edilmiştir. Hak, hukuk ve adaletin savunulması sadece bir partinin savunması gereken bir mesele değildir. Bu mücadelede Ekrem İmamoğlu’nun yanında olmak demek haklının yanında olmak demektir.

İstanbul’un nereye gittiğinin bileniniz var mı? Ne yazık ki bir öngörüsü yok bu kentin. İstanbul gibi bir şehrin kaderi böyle mi belirlenir? 16 milyon hemşehrim ne yazık ki kaybediyor. Artık vatandaşlarımızın yarına güvenle bakması gerekiyor. 5 yıl içinde İstanbul herkesin yaşamaktan mutlu olacağı bir kent haline getireceğiz. Akılla, bilimle, ayrımcılık yapmadan, farklı görüşlere yer vererek, demokratik bir yaklaşımla birlikte İstanbul’u ayağa kaldıracağız. İstanbul’un geleceğini hep birlikte çizeceğiz. İstanbul’un fotoğrafını gerçek olarak çekeceğiz. Planları hep birlikte yapacağız.

İSTANBUL’A İHANET ETTİLER

İmar yolsuzlukları ile ne yazık ki İstanbul’a ihanet ettiler. Bu muhteşem emanete ihaneti hep birlikte engelleyeceğiz. İstanbul yarın deprem olacakmış gibi hazır olması gereken bir kent. Zaman kaybediyoruz. Yapacak çok işimiz var. Birçok haberi de yapıldı. İstanbul’un toplanma alanları imara açıldı. Hangi kurumun nereye, nasıl müdahale edeceği bile belli değil.

Afet bilgi sistemi tüm İstanbul’da yürürlüğe girecek. Yeni meydanlar ve kamuya kazandırılacak yerler ile afet toplanma alanları oluşturacağız. İlk yardım eğitimi almayan kimse kalmayacak. Beylikdüzü’nde yaptık, İstanbul’da da yapacağız. İstanbul’un mahallelerde türlü türlü sıkıntılar mevcut. İnsanlarımızın birçoğu kentsel dönüşümün adını bile duymak istemiyor. Vatandaşımızın bu tedirginliğini ortadan kaldıracağız. İstanbulluya yerinde yaşama garantisi alacağız. İBB olarak kimseyi yalnız bırakmayacağız. Garantör görevini kendimiz sağlayacağız.

MAHALLE MECLİSLERİ

Mahalle çözüm merkezleri açılacak. Mahalle meclisleri ile birlikte karar vereceğim. Ben yaptım, oldu yok. Kentsel dönüşüm fonu oluşturacağız. Rant değeri yüksek olan yerlerden düşük olan yerlere kaynak aktarımı olacak.

KİPTAŞ güvencesi ile vatandaşımız evlerine kavuşacak. Dar gelirli aileler merkezi yerlerde 1000 TL’ye oturabilecekler. İBB’nin dar gelirlilere yönelik somut bir politikası yok. Bu şehrin yoksullarının barınma sorununu çözeceğiz. İstanbul’un her iki yakasında İBB’nin mülkiyeti olan yerlerde 15 bin konut üretilecek. Bu bölgelerdeki kira fiyatları da makul seviyede olacak.

3 YILDA ANCAK 30 KM METRO YAPTILAR

Halk sağlığı problemi var. Çocuklar asbest sıkıntısı yaşanıyor. Halkımızın, en çok da çocuklarımızın sağlığını korumak çok önemli. Trafik çilesi de hızlı çözümlememiz gereken bir alan. Ulaşımı yönelik çok sayıda proje gündeme geldi. Bunlar içinde başarılı, başarısız ve israflısı var. Ulaşım sorunu her geçen gün daha kötüye gidiyor. İstanbul’da ulaşım sorunu ile baş edecek enerjimiz var. İlk işimiz bizim metro olacak. 2014 hatırlayın her yerde metro dediler. Ne oldu biliyor musunuz? 5 yılda sadece 30 kilometre açabildiler. Her seçim dönemi aynı ilçelere metro vaadi vermekten sıkılmıyor musunuz?

Yıllardır ihmal edilen konulardan biri deniz ulaşımı. Uzman olan arkadaşlarımızın yönetimde olduğu süreçte şehirdeki deniz ulaşımını yüzde 8’den yüzde 3’e düşürmüş durumdalar. Tuzla’dan Büyükçekmece’ye iskeleler açacağız. İDO’yu neredeyse iflas noktasına kadar götürdüler. Ulaşımı para kazanmak için değil, halkın ihtiyaçlarını karşılamak için yeniden düzenleyeceğiz. Kentin trafiğinin yoğun olduğu saatlerde yük boşaltmanın saat kuralı getireceğiz. Boğaz Köprüsü’nden geçişlerde taksi ve dolmuşlardan ücretlerden ücret alınmaması için çalışma yapacağız. Trafik yoğunluğu ve çevre kirliliği de bu şehirde azalacak.

Megabüs ile metrobüsün yüklerini azaltacağız Hibrit enerjisine uygun araçlar kullanacağız. Zamanını ve benzinin otopark yeri aramak için kaybeden vatandaşlarımıza sözümüz var. Kimse mahallesindeki İSPARK’a para ödemeyecek.

Transfer merkezlerinde 100 bin araçlık otopark oluşturacağız. Vatandaşların gündeminden otopark sorununu ortadan kaldıracağız. Toplu ulaşımı 24 saat sürecek şekilde düzenleyeceğiz. Aktif biçimdfe ulaşım hizmeti oluşturacağız.

Bizler bu anlayışla toplumu, iş yapan esnafımızı hatırlıyoruz. Göreve devam eden vali talimatlarımızı takip ediyor demek ki. İşletmeciler de yolcular da mutlu olacak. İstanbul, erişilebilir bir kent olacak. Engelli vatandaşlarımız kentin her yerine güvenle seyahat edecek. 500 km uzunluğunda bisiklet yolu hedefimiz olacak.

YAŞAM VADİLERİ KAZANDIRACAĞIZ

Yaşam Vadileri kazandıracağız bu kente. Doğal parkurlar olacak. İstanbul’un yeşile hasret kalmasına izin vermeyeceğiz. Doğal park alanlarını el değmesine izin vermeyeceğiz. 15 yaşam vadisi bütün İstanbul’a yayılacak. Sadece yaşam vadisi ile bu kenti 20 milyon metrekare yeni yeşil alanı kazandırmış olacağız. Bu alanlar ile deprem toplanma alanlarını İstanbul’a yeniden armağan etmiş olacağız.

İşlevini yetiren havalimanı, askeri alanları orman, yeşil alan fonksiyonu olmak üzere İstanbul halkına kazandıracağız. Bu bir hayal değil, inanırsak kazanacağımıza eminiz.

Özellikle bu kentte, havamız, suyumuz, toprağımız temiz olacak. İklim değişikliği planını hayata geçireceğiz. İBB yönetimi bizim paramızla seçim reklamı yapıyor. İstanbul’un atık sularının yüzde 90’ı arıtılıyormuş, keşke öyle olsa. Tuzla’yı pis kokudan kurtaracağım. Haramidere, Avcılar, Esenyurt’ta pis koku içinde binlerce insan yaşıyor. Biz vatandaşlarımızı huzura kavuşturacağız. Hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Marmara Denizini yüzülebilir bir deniz haline getireceğiz. İstanbul yeniden denizle buluşacak. Atık konusunun çok önemli olduğunu hatırlatıyor, oradan kazanç olduğunu, toprağımızı ve suyumuzu koruyacağımızı vatandaşlarımıza duyurmak isterim. 5 yıl içinde vatandaşımız suyunu musluktan içecek. Hanginiz bugün suyunu musluktan içiyor?

Tribünlerin üzerine güneş santrali olacak. Atıl durumda olan Atatürk Olimpiyat Stadı santralini kullanacağız. İstanbul’umuzun 3 güzide kulübü varken yeni bir kulüp kurmayacağız. Amatör sporcularımızın yetişmesi için her türlü alt yapıyı hazırlayacağız. 30 yüzme havuzu yapacağız. Atletizm pisti yok artık stadyumlarda.

E-SPOR MERKEZLERİ

İstanbul olimpiyat sporcularının yetiştiği bir merkez haline getireceğiz. Bu tesislerin akılcı kullanımı ile olimpiyatlar İstanbul’a gelecek. E-spor merkezleri kuracağız. İmkanı olmayan gençlerimizin her zaman yanlarında olacağımızı belirtmek istiyoruz. Belediyenin hizmetlerinden ücretsiz yararlanmasını sağlayacağız. İstanbul Kültür Sanat Meclisi’ni kuracağız. Şehir Tiyatroları’nın durumunu biliyorsunuz. Şehir Tiyatrolarını iki katına çıkaracağız. Gezici tiyatro ile her mahalle tiyatro görecek. Sanatı her yere yayacağız.

İstanbul’un marka değerine sahip tek bir festivali yok, özel girişimler dışında. Sanatın her alanında festival yapacağız. İstanbul kadar tarihi olmayan kentler İstanbul’dan iki katı kadar turist alıyor. Bizim neyimiz eksik? Sorun yönetebilmekte. Turizm sektörü yıllardır sahipsiz. Turizm Master Planı’nı uygulamaya başlayacağız. Uluslararası kültür ve sanat festivalleri, spor etkinlikleri yapacağız. Tüm dünya için İstanbul bir çekim merkezi haline geleceğiz. Yabancı ziyaretçiler sadece tarih ve mutfak için gelmeyecek. Her mevsim yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği bir kent haline gelecek. Doğa sporu, spor turizmi gibi alternatif turizmi destekleyeceğiz. Ulaşım, kültür-sanat gibi tüm hizmetlerden yararlanabilecek. 15 önemli müzeyi bu kente kazandıracağız. Şehir rotaları oluşturacağız. ”