İmamoğlu’ndan 200 bin kişiye iş sözü

İmamoğlu’ndan 200 bin kişiye iş sözü

CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) başkan adayı Ekrem İmamoğlu, “İstanbul Çözümleri Tanıtım Toplantısı”nda kentin temel sorunlarına dair plan ve projelerini anlattı. Yaklaşık 1 saat 15 dakikalık konuşmasında...

CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) başkan adayı Ekrem İmamoğlu, “İstanbul Çözümleri Tanıtım Toplantısı”nda kentin temel sorunlarına dair plan ve projelerini anlattı. Yaklaşık 1 saat 15 dakikalık konuşmasında ekonomi ve istihdam ağırlık projelerden bahseden İmamoğlu; gıda, ulaşım, eğitim ve suya harcanan paraların azaltılacağını söyledi. Adil, yeşil ve yaratıcı olarak projelerini 3’e ayıran Ekrem İmamoğlu’nun vaatleri şöyle:

Ekonomi: Gıdaya, ulaşıma, eğitime ve suya harcanan para azaltılacak. İBB’nin sosyal yardım bütçesi 3 katına çıkarılacak. İstanbul yakın çevresi olan Trakya ve Marmara Bölgesi için ‘Bölgesel Ölçekte Tarımsal Koruma ve Üretim Planı’ hazırlanacak. Bölgedeki üretici birliklerini ve kooperatifler desteklenecak. Halk Süt ve Kent Lokantaları gibi projelerle İstanbullunun ucuz ve güvenli gıdaya erişimini sağlayanacak. Halk-Süt ihtiyacı olan bölgelerde çocuklara ücretsiz dağıtılacak. Suda hanelere yüzde 40 indirim yapılacak.

KIRTASİYE VE GİYİM YARDIMI

Ulaşım: Yeni bebeği olan bir anne, çocuğu 4 yaşına gelene kadar ulaşımdan ücretsiz yararlanacak. Çocuklar 12 yaşına kadar toplu taşıma araçlarına ücretsiz binecek. Öğrencilerin aylık 85 TL olan kart ücreti 50 TL’ye düşürülecek. 25 yaşın altındaki tüm gençler toplu taşıtlardan yüzde 40 indirimli faydalanacak. Toplu taşımada ilk aktarmalar ücretsiz olacak. Yapılacak tüm bu projelerde gönüllü emek koyan, katkı sunan yurttaşlar ulaşımdan ücretsiz faydalanacak. Resmi ve dini bayramlarda da toplu taşıma ücretsiz olacak.

Eğitim: 500 bin öğrencinin kırtasiye ve üniforma masrafları karşılanacak. Yemekhanesi olmayan okullarda kumanya dağıtımı yapılacak.

Yeşil alan ve deprem: 15 yeni yaşam vadisiyle şehir nefes alacak. 20 milyon metrekare yeni yeşil alan kazandırılacak. İstanbul’un kuzeyinde 70 kilometrelik yaşam koridoru oluşturulacak. Deprem ve afet alanları oluşturulacak.

ÖĞRENCİYE BURS, ÇOCUKLARA BEDAVA ULAŞIM, KADINLARA KART

İstihdam: Projelerle birlikte genişleyen hizmet ağı sayesinde 25 bin kişiye doğrudan istihdam sağlanacak. İSMEK’ler yaygınlaştırılacak. TÜİK, İŞKUR, yeni açılacak İstanbul İstatistik Ofisi, SGK, sanayi ve ticaret odaları, sendikalar ile birlikte işgücünün güncel durumu sürekli tespit edilerek kısa vadede 200 bin kişiye iş bulunulacak. Geçim Destek Paketi ile ihtiyacı olan aile de kadının hesabına her ay 200 liradan 2 bin 020 liraya kadar nakdi yardım yapılacak. Tüm yönetici kadrolarında yüzde 40 cinsiyet kotası uygulanacak. Kadınlar için hızla 2 istasyon ve 2 daimi sığınak açılacak.

Çocuklar: Çocuk sayısı en yüksek ve en yoksul 150 mahallede, 100 çocuk kapasiteli kreşler açılacak. İstanbul’da kreşsiz mahalle bırakılmayacak. Buralarda İngilizce de işaret dili de öğrenecekler. Açılacak kreşlerle 3 bin kadına doğrudan istihdam sağlanacak.

Gençler: Ailesinin durumu yetersiz toplam 75 bin üniversite öğrencisine aylık 400 TL karşılıksız burs verilecek. Toplamda 10 bin öğrencinin faydalanabileceği, 500 kişi kapasiteli, 12 kadın ve 8 erkek öğrenci yurdu derhal hayata geçirilecek.

Engelliler: Engellilerin rahat edeceği şekilde sokaklar, duraklar, otobüsler, metrolar yeniden tasarlanecek ve hayata geçirilecek. Bakıma muhtaç engellilerin ve ailelerinin hayat kalitelerini yükseltebilmek için ‘Engelliler Gündüz Bakım Evleri’ projesi gerçekleştirilecek.

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.