İmamoğlu'ndan Soylu yanıt: Böyle İçişleri Bakanı mı olur ya!

İmamoğlu'ndan Soylu yanıt: Böyle İçişleri Bakanı mı olur ya!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun iddialarına, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu tepki gösterdi. İmamoğlu, Süleyman Soylu’ya, “Yalanı tescillenmiş bir insandır” dedi.

İBB Başkanı İmamoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ilk defa işe aldığı 15 bin 125 kişi hakkında hiçbir güvenlik soruşturması talep etmemiş, değerlendirme komisyonu oluşturmamıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesinde işe alınan 1668 kişinin veya yakınının terör örgütü irtibatı/iltisakına dair kaydı ve adli kayıt bulunduğu belirlenmiştir. Söz konusu 1668 kişinin terör örgütlerine göre dağılımı şöyledir; FETÖ/PDY 875, PKK/KCK 432, DHKP/C 143, THKP/C 66, TKP/ML 64, MLKP 33, DEAŞ 3, El Kaide 1 ve diğer örgütler 51” sözlerine yanıt verdi.

Ekrem İmamoğlu, Soylu için, “İnşallah vatanımız, milletimiz bu kötü dilden bir an önce kurtulur Ben lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye. Benim bildiğim İçişleri Bakanı gizemlidir. Az konuşur, çok iş yapar. Çünkü bir ülkenin namusu, şerefi ona aittir. Ama bu öyle birisi değil. Her gün konuşuyor, herkesin tweetine cevap veriyor. Bence evinden bile kovuyorlardır bunu” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu, şunları söyledi:

“700 terörist tespit ettik demiştir. Açılan soruşturmalar, yapılan mahkeme vs. 41 kişi yaralandı, hepsi beraat etti. Toplamda 700 terörist diyen bir bakan 0’la sonuç bulmuştur. Yalanı tescillenmiş bir insandır. 557 terörist deyip, 86 bin İBB çalışanını zan altında bırakmıştır. Üstünden 1 sene geçmiştir. Ortada hiçbir şey yoktur. Hatta 2., 3. dereceden ailelerine giderek, müfettişleri her hafta buraya göndererek hareket eden bir bakandır kendisi. Müfettişlerin nasıl rahatsız olduğunu, rencide olduğunu yüzlerinden kendim görüyorum. Üzüntüyle geliyorlar. Türkiye Cumhuriyeti tarihi; dili yalanla, iftirayla dolu olan bir bakanı kapkara bir leke olarak tarihine geçirmiştir. Buna sebep olanlar tedbir alsınlar bir an önce. Bu ülke adına güvenlik tehdidi olan bir zattır. Söylediği söz için iki sene önce demiştim; ‘Lafa bakarım laf mı, diye adama bakarım adam mı diye…’ Bunu ispat edercesine her gün konuşan bir insandan bahsediyor, yalanına, iftirasına devam ediyor. Yazılar yazacağım bu iddiaları için, eminim buna da cevap veremeyecekler. Görev yaptığı kurumda herkesi zor durumda bırakmaktadır. Emniyet yöneticilerine kadar…”

Böyle İçişleri Bakanı mı olur ya!

“Güvenlik sorunudur… Bir şehre gelip o şehrin valisini dikkate almayan, belediye başkanıyla görüşmeyen bir anlayışa sahiptir. Benim bildiğim İçişleri Bakanı az konuşur, gizemlidir, bu milletin namusu, şerefi ona aittir. Ama bu öyle birisi değildir. Oturur, sakin durur, ayda bir konuşur, her gün konuşuyor! Herkese, her tweete cevap veriyor. Böyle İçişleri Bakanı olur mu ya? Evinden kovarlar bu adamı ya… Milletimiz inşallah bu kötü ve ahlak dışı, yalan dolu dilden bir an önce kurtulur”