İmza atmayınca istifaları istendi, etmeyince görevden alındılar

İmza atmayınca istifaları istendi, etmeyince görevden alındılar

Yükseköğretim Kurulu'ndaki (YÖK) altı ismin “görüşülmeyen kararları imzalamayı reddettikleri için istifalarının istendiği, bunu yapmamaları üzerine de Erdoğan’ın tek imzasıyla görevden alındıkları” iddia edildi.

Yerlerine ilahiyat fakültesi dekanı, imam hatip lisesi müdürü ve Bilal Erdoğan’ın nikâh şahitliğini yaptığı isimler atandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre YÖK üyeleri Zeliha Koçak Tufan, Abdullah Kaya, Murat Tuncer, Mehmet Şişman, Hayati Develi ve Mustafa Çiçekler’in görevlerine son verildi. Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre, bu altı ismin daha önce istifa etmelerinin istendiği ancak istifaya yanaşmamaları üzerine görevden alındıkları öne sürüldü.

İddiaya göre, YÖK toplantısı öncesi üyelere gündem iletilmesi uygulaması son dönemde rafa kaldırıldı. Önceden dağıtılan gündemde yer almayan konuların toplantıda gündeme getirildiği, bazı konular için “tartışmaya kapalı” denilerek baskı yapıldığı, toplantıda konuşulmayan konulara ilişkin kararların üyelere iletilerek imzalarının istendiği belirtildi. Sekiz isim buna karşı çıktı, YÖK Başkanı Erol Özvar tarafından bu isimlerin istifası istendi. İki ismin istifa ettiği, altı ismin de dün yayımlanan kararla görevden alındığı iddia edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem