İnce: 'Kimse millilik, Rizelilik taslamasın, çakı burada!

İnce: 'Kimse millilik, Rizelilik taslamasın, çakı burada!

CHP'nin Cuymhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Edirne ve Hakkari mitinglerinin ardından üçüncü mitingini annesinin memleketi Rize'de yapıyor. Trabzon'dan Rize'ye gelişi sırasında yolsa sık sık aracı durdurulan ve sevgi gösterileri...

CHP'nin Cuymhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Edirne ve Hakkari mitinglerinin ardından üçüncü mitingini annesinin memleketi Rize'de yapıyor. Trabzon'dan Rize'ye gelişi sırasında yolsa sık sık aracı durdurulan ve sevgi gösterileri ile karşılanan İnce, mitingin yapılacağı alanı dolduran yurttaşların "Vakit Tamam" pankartı ile karşılandı.

Muharrem İnce, konuşma yapmak üzere miting alanına eşi Ülkü İnce ile beraber geldi.

'İşte Başkan' sloganlarıyla karşılanan Muharrem İnce'nin konuşmasından satır başları;

-Bugün dedemin memleketindeyim, akşama Antalya'dayım

-Siyasette yeni bir dil yeni umut yeni bir normalleşmeye ihtiyacı var. Türkiye'nin barışmaya ihtiyacı var. Saadet Partisi'nin, İyi Parti'nin başkanlarına gittim; Demirtaş'a Erdoğan'a hepsine gittim başarılar diledim.

“KİMSE MİLLİLİK, RİZELİLİK TASLAMASIN, ÇAKI BURADA!''
Beni can kulağıyla dinleyin. Bundan yaklaşık 110 yıl önce. Rize’den Hüseyin diye bir genç adam Yemen’e gider. Hüseyin Yemen’den Mekke’ye gelir, hacı olur. Resmi kayıtlardaki adı da Hacı Hüseyin olur. Mekke’den sonra gelir Rize’ye ayakları yara içindedir. Çanakkale’ye asker toplanmaktadır, ayakları yara olduğu için harbe almazlar. 2 ay sonra ayakları iyileşir. Ben de gideceğim der. 4 çocuğunu öper, iskeleye iner. Büyük çocuğu uyanır, “Kardeşlerim'' der, “Babamız gidiyor''. Babalarının yanına giderler, o der ki ben “Savaşa gidiyorum''. Hepsine hediye verir, en küçük kızına kalmaz. Ona da çakısını verir. O küçük kız o çakıyı 92 yıl taşır: O küçük kız çocuğu benim anneannem. Hacı Hüseyin benim annemin dedesi. O çakı da bu çakı! Hiç kimsenin bana millilik, Rizelilik, milliyetçilik taslama hakkı yoktur. Çakı burada!

"BENİM ÇILGIN PROJEM HUZUR"
Çılgın projeler döneminden geçiyoruz ya. Benim çılgın projem: Huzur. Bunu nasıl yapacağız! 3-B ile yapacağız. Barışacağız, büyüyeceğiz, bölüşeceğiz. Bizi kimse tutamayacak. Bakın çocuklarımız sınavdayken bile sınav değişiyor. Türk çocukları ilkokulda 500 kelimeyle konuşuyor, Avrupa’daki çocuklar 2500 kelimeyle konuşuyor. Yazık bu çocuklara.

Bursun parasını nereden bulacaksın diyor. Saray’ın ışıklarını kısacağım. Nereden bulacağım, oradan bulacağım.

Bu torununuz sizden bir şey istiyor. İstediğim bir avuç pirinç. Bana bir avuç pirinç verin, ben size bir kazan pilav yapayım. Var mısınız buna?

ince-880_16_9_1526039682-880x495.jpg

"BAŞÖRTÜSÜ KONUSU KAPANMIŞTIR, NEREDE İSTİYORSAN TAK"
Bilerek yalan söylüyorlar. Bak CHP iktidar olursa, İnce cumhurbaşkanı olursa bizim yaşam şeklimize, başörtümüze karışır diyorlar. Benim kız kardeşim 40 yıldır başörtüsü takıyor. İnsan kız kardeşinin başörtüsünü çıkarır mı! Yalancılar! Bu konu kapanmıştır. İster sokakta, ister evde, ister devlette tak. Nerede istiyorsan orada tak.

YANDAŞ KANALLARA TEPKİ
Kimin akıllı telefonu varsa bir çıkarsın. Havada göreyim. Şimdi, herkes bir canlı yayın yapsın. İstediğiniz yerden. Facebook, Twitter, nereden isterseniz. Hazır olunca elinizi kaldırın, bekliyorum sizi. Canlı yayın. Medya ister ver, ister verme! Benim medyam var bak burada. Birisi devletin medyası, öbürü de milletin medyası! Biz milletle başaracağız. Bu garip cumhurbaşkanı adayı milletle başaracak!

“HER YIL 10 BİN GENCİMİZİ YURT DIŞINA GÖNDERECEĞİM''
Almanya başlattı akıllı fabrikaları 2011’de. Bunu kaçırırsak yüz yılları kaçırırız. İyi eğitilmiş gençlere ihtiyacımız var. Bu Endüstri 4.01’i gerçekleştirebilmek için enerjiye ihtiyacımız var. Bunu da yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayacağız. Türkiye’nin Güneş potansiyelini doğru kullanırsak tükettiğimizden fazlasını üretebiliriz. Ama kullanamıyoruz. Sorun nerede? depolamakta. Güneş enerjisini depolayan bataryalar yapmamız lazım. Bunu da gençler yapacak! Akıllı çocuklar yapacak. Ben size söz veriyorum. Cumhurbaşkanı olduğumda her yıl 10 bin gencimizi yurt dışına göndereceğim. En iyi eğitimi almaları için. Size söz veriyorum. Şu anda Türkiye’nin bilgisayar mühendisi sayısı 10 bin, 5 yıl içinde 100 bin olacak!

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem