İngiliz bakanların iş telefonlarında TikTok kullanması güvenlik gerekçesiyle yasaklandı

İngiliz bakanların iş telefonlarında TikTok kullanması güvenlik gerekçesiyle yasaklandı

İngiltere’de bakanların iş telefonu ve elektronik cihazlarında, güvenlik endişeleri sebebiyle Çin merkezli sosyal medya uygulaması TikTok’u kurmaları yasaklandı.

İngiltere’de bakanların iş telefonu ve elektronik cihazlarında, Çin merkezli sosyal medya uygulaması TikTok’u kullanmaları güvenlik endişeleri sebebiyle yasaklandı.

İngiliz hükümeti, resmi cihazlardaki mühim verilere Çin hükümeti tarafınca erişim sağlanabilmesinden kaygı ediyor.

Kabine Bakanı Oliver Dowden, yasağın "ihtiyati" bir karar bulunduğunu sadece derhal yürürlüğe gireceğini söylemiş oldu.

TikTok, kullananların verilerini Çin hükümetine verdiği yönündeki iddiaları kati bir dille reddediyor.

BBC’ye konuşan sosyal medya devinin Avrupa'daki hükümet ilişkileri ve kamu politikasından görevli başkan yardımcısı Theo Bertram, kararın jeopolitik gerekçelere dayandığını söylemiş oldu ve şu şekilde konuştu:

“İnsanların haiz olduğu korkulara nazaran değil, gerçeklere nazaran yargılanmayı talep ediyoruz.”

Londra’daki Çin Büyükelçiliği de kararın gerçeklerden ziyade “politik temellere” dayandığını ve “uluslararası toplumun Birleşik Krallık’taki iş yaşamına duyduğu itimatı baltalayacağını” söylemiş oldu.

Bakan Dowden, halka TikTok’u kullanmamaları yönünde herhangi bir tavsiyede bulunmayacaklarını sadece indirip kullanmadan evvel tüm sosyal medya platformlarının veri politikalarını dikkate almaları icap ettiğini ifade etti.

Kıdemli milletvekilleri bir süredir Başbakan Rishi Sunak’tan resmi cihazlarda uygulamanın yasaklanması mevzusunda adım atmasını talep ediyordu.

Ancak bakanlıklar ve bakanlar, seslerini gençlere duyurmak için TikTok’u bir vasıta olarak benimsedi.

3,5 milyardan fazla indirmeye haiz uygulamanın kullanımı geçen seneler içinde büyük bir patlama yaşadı.

Uygulama ile beraber keyifli filtreler ve müzikle oluşturulmuş kısa videolar kaydetmek mümkün. Uygulamanın kullanıcılara hitap eden videolar sunan algoritması da başarıya ulaşmış oluşunda en büyük etmenlerden.

Bunu kolaylıkla yapabilmesinin arkasında ise kullananların yaşı, yaşamış olduğu yer, kullandığı aygıt ve yazışma hızları benzer biçimde pek oldukça veriye erişebiliyor olması yatıyor. Ayrıca uygulamanın çerezleri, kullananların web kullanımlarındaki hareketleri takip ediyor.

ABD merkezli sosyal medya siteleri de bunu yapıyor. Ancak TikTok'un Çinli ana şirketi ByteDance’in Pekin yönetiminden etkilendiği iddia ediliyor.

Başbakanlık ofisi, hükümetin mesajlarını iletmek suretiyle TikTok’u kullanmaya devam edeceklerini, yasağın bazı koşullar altından istisnasının olabileceğini söylemiş oldu.

Bazı siyasetçiler de güvenlik ikazlarına karşın TikTok alışkanlığından vazgeçme mevzusunda isteksiz.

Sık sık uygulamayı kullanan bakanlardan Grant Shapps, yasak sonucuna Leonardo DiCaprio’nun rol almış olduğu ve Wolf Of Wall Street filminden “Gösteri devam ediyor” repliğinin yer almış olduğu sahneyi paylaşarak tepki gösterdi.

Yasağı "mantıklı" olarak nitelendiren Shapps TikTok'u devlet cihazlarında asla kullanmadığını ve bu nedenle de TikTok'tan ayrılmayacağını söylemiş oldu.

Bakanların siteyi kişisel telefonlarında kullanmaları yasaklanmadı.

Galler hükümeti de bakanlar ve sivil memurların iş telefonlarında uygulamayı yasakladı.

Perşembe günü bir izahat icra eden TikTok, İngiliz hükümeti tarafınca alınan kararının “yanlış anlamalara" dayandığını söylemiş oldu.

Şirket sözcülerinden birisi, “Endişeleri gidermek için hükümetle beraber çalışmaya kararlıyız, sadece gerçeklere nazaran değerlendirilmeli ve rakiplerimize eşit davranılmalıdır” dedi.

Aralık ayından bu yana bazı yüksek profilli kurum ve müessese TikTok’a karşı harekete geçtiğini duyurdu:

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.