İngilizce, Lazca serbest ama! Polis, ‘Kürtçe şarkı yasak’ diye Dodan’ın elinden mikrofonu aldı

İngilizce, Lazca serbest ama! Polis, ‘Kürtçe şarkı yasak’ diye Dodan’ın elinden mikrofonu aldı

O Ses Türkiye yarışması birincisi Dodan’ın dün akşam Batman'da bir salonda 'Ey Dilbere' türküsünü söylerken, polis, "Kürtçe şarkı söylemek" yasak diyerek elinden mikrofonu aldı. Dodan, polise, elimden mikrofonu alamazsınız...

O Ses Türkiye yarışması birincisi Dodan’ın dün akşam Batman'da bir salonda 'Ey Dilbere' türküsünü söylerken, polis, "Kürtçe şarkı söylemek" yasak diyerek elinden mikrofonu aldı. Dodan, polise, elimden mikrofonu alamazsınız diyerek polise tepki gösterdi. CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu da, Dodan'ın söylediği “Ey Dilbere” şarkısını Meclis kürsüsünden dinleteceğini açıkladı.

O Ses Türkiye yarışmasında şampiyon olan Dodan, Batman’da bir salonda sahneye çıktı. Dodan, “Ey Dilbere” şarkısını söylerken bir polis sahneye gelip, tarafından engellendi.

Dodan’ın elinden mikrofonu alan polis, “O Ses Türkiye yarışmasında yasak olduğu gibi Batman’da da yasak Kürtçe söylemek” dedi.

Dodan, mikrofonu elinden alan polise tepki gösterdi. Dodan, “Siz bir vatandaşsınız ben de bir vatandaşım. Sizin yasal haklarınız olduğu kadar benim ki de var: doğru mu. Siz burda görev alabiliyor olabilirsiniz, bende İstanbul’dan buraya konser için geldim. Sizin benim elimden mikrofonu çekmeye hakkınız yok. Ben 42 yaşında bir adamım. Senden daha büyük bir adam olarak söylüyorum. Sen benden çok gençsin” diyerek hakkını savundu.

CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu da bu şarkıyı Meclis kürsüsünden dinleteceğini söyledi. Tanrıkulu, “Ey Dilbere'yi türküsünü Batman'da söylerken, O ses Türkiye birincisi Dodan'ın elinden mikrofon bir polis amiri tarafından alındıysa, bana düşen görevde bu hak ihlalini protesto etmek için Meclis'te bu türküyü bütün Türkiye’ye dinletmek olacak” sözleriyle tepki gösterdi.

Polisin hukuk dışı uygulamasına sosyal medyada da, 'Ülkede İngilizce, Almanca, Arapça, Lazca şarkı söylemek serbest ama Kürtçe yasak' diye tepki yağdı.

[caption id="attachment_88000" align="aligncenter" width="1000"] Polis, 'Kürtçe şarkı söylemek yasak' diye Dodan'ın elinden mikrofonu aldı. Dodan tepki gösterdi[/caption]