İngiltere ekonomisini koronavirüs vurdu: Resesyona girdi

İngiltere ekonomisini koronavirüs vurdu: Resesyona girdi

Koronavirüs salgınından en fazla etkilenen ülkelerden biri olan İngiltere'nin gayri safi yurt içi hasılası rekor seviyede düşüş gösterdi. Yılın ikinci çeyreğinde yüzde 20,4 daralan ekonomisi ile İngiltere resesyona girdi. Yaklaşık 730 bin kişi işsiz kaldı

Anadolu Ajansı'nın yaptığı habere göre İngiltere Ekonomisi, korona virüsü salgınından en sert etkilenen ülke ülke oldu. Yılın ilk üç ayındaki yüzde 2,2’lik gerilemenin ardından ikinci çeyrekte İngiltere’nin gayri safi yurt içi hasılası (GSYİH) rekor seviyede küçüldü.

İngiltere ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 20,4 daraldı. Bu gelişmeyle birlikte İngiltere resesyona girmiş oldu.

730 BİN KİŞİ İŞİNİ KAYBETTİ

İngiltere’de işsizlik rakamları da hızla artmaya devam ediyor. İngiltere’de karantina döneminde yaklaşık 730 bin kişi işini kaybetti.

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi verilerine göre haziran ayında işsizlik yüzde 3,9 olarak gerçekleşti.  ONS’nin öncü verilerine göre  haziran ayında 114 bin kişi işini kaybetti.

İngiliz hükümeti daha önce İngiltere’de salgın nedeniyle çalışamayacak durumda olanlara maaş ödemelerinin yüzde 80’inin 2 bin 500 sterline kadar karşılanacağını duyurmuştu.

Uzmanlar, İngiliz hükümetinin bu ücretli izin programını ekim ayında sonlandırmasıyla birlikte ülkede işsizliğin ciddi şekilde artmasını bekliyor.

Halihazırda ülkede yaklaşık 9,4 milyon kişi hükümetin ücretli izin programından yararlanıyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.