İnşaat işçilerine Kürtçe konuşma yasağı Meclis'te

İnşaat işçilerine Kürtçe konuşma yasağı Meclis'te

İstanbul Başakşehir'de Yapı & Yapı firmasının Kayaşehir Emlak Konut Kuzey Yaka Projesi inşaatında, Kürt ve Arap işçilerin kendi dillerini konuşması yasaklandı.HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan, söz konusu yasağı...

İstanbul Başakşehir'de Yapı & Yapı firmasının Kayaşehir Emlak Konut Kuzey Yaka Projesi inşaatında, Kürt ve Arap işçilerin kendi dillerini konuşması yasaklandı.

HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan, söz konusu yasağı TBMM gündemine taşıdı. Akdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanmasını istediği soru önergesinde "Türkiye’de Kürtçe diline karşı fobi ve inkâr gün geçtikçe artmaktadır" dedi.

HDP'li Akdoğan'ın Bakan Soylu tarafından yanıtlanması istemiyle hazırladığı önergede şu sorular yer aldı:

1)? Bu güne kadar bakanlığınızca Kürtçe dilinin korunması ve özgür konuşulması için neler yapılmıştır?

2)? Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan ve T.C. vatandaşı olan 20 milyondan fazla insanın anadilini konuşmasından dolayı uğradığı çirkin muamelelerin, insanlar üzerinde yarattığı duygusal kırılmamın ve ayrışmanın önüne nasıl geçmeyi düşünüyorsunuz?

3)? Söz konusu firma için herhangi bir işlem yapılacak mıdır?

4)? Bugüne kadar Kürtçe konuştuğu gerekçe gösterilerek darp edilen, sözlü tacize uğrayan ve hatta öldürülen kişilerden haberdar mısınız? Bunun için nasıl bir tedbir almayı düşünüyorsunuz?

'KÜRTÇE'NİN YASAK OLDUĞUNU BELİRTEN BİR YASA MI VAR?'

5)? Türkiye’de Kürtçe dilinin yasak olduğunu belirten herhangi bir yasa ya da genelge var mıdır? Varsa bu yasa hangi evrensel hukuk ve insan hakları ilkesine dayanmaktadır?

6)? Söz konusu firmanın yaptığı bu haksız ve çirkin davranışı baz alırsak, herhangi bir firmanın veya kurumun böyle bir uygulama yapma hakkı var mıdır? Varsa bu hangi iş hukukuna ve ahlakına dayanmaktadır?

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem