İnsancıl'dan Münir Özkul kapağı: Yeni sayı bayilerde

İnsancıl'dan Münir Özkul kapağı: Yeni sayı bayilerde

ABC Haber MerkeziAylık kültür sanat dergisi İnsancıl'ın Şubat sayısı, bayilerdeki yerini aldı. Yine dopdolu bir içerikle okuyucusunu karşılayacak olan derginin kapak fotoğrafında geçtiğimiz ay yaşamını yitiren, Türk sinemasının...

ABC Haber Merkezi

Aylık kültür sanat dergisi İnsancıl'ın Şubat sayısı, bayilerdeki yerini aldı. Yine dopdolu bir içerikle okuyucusunu karşılayacak olan derginin kapak fotoğrafında geçtiğimiz ay yaşamını yitiren, Türk sinemasının usta ismi Münir Özkul'a yer verildi.

dergi-s¸ubat-2018-kapak-go¨rseli-002.jpg

İnsancıl dergisi Şubat 2018 sayısından kesitler ise şöyle: 

Cengiz Gündoğdu – Yıldız Güncesi
On beş gün önce Cuma günü... Özgür Üniversite... yazarlık semineri... dil sorununda Ömer Naci’den örnekler veriyorum.
Ömer Naci’nin Türkçenin Felsefe Yolları adlı dört yazısı var... son derece önemli.
"Türkçe son ekli eklemeli bir dildir'' dedikten sonra yapım-çekim ekleriyle varsıllaşır. Türkçe matematiksel bir dildir. Söz dizimiyle anlam arasında bağıntı yok. Ömer Naci, şu tümceyi yüz yirmi ayrı sözdizimi biçiminde yazdı. "Erol geçen yıl Avrupa’dan bir araba getirmişti.''
Ömer Naci, Türkçenin bir başka özelliği için şöyle der, "... varlıklara ad vermede sayılabilir ve sayılabilir-olmayan olmayan ayrım yapmamasıdır. Bu sayede Türkçede ''denizler’, ''sular’, ''havalar’, ''sevgiler’ vb. denebilmektedir.''
Dil-dünya zorunlu uyumu Türkçede yoktur.
 
Betül Çotuksöken - Felsefenin Gör Dediği: Felsefe Tarihi: Antropontolojik Okuma 20
Kendine dönük ilgisi üst düzeyde olan, her şeyden önce kendisiyle olan ilişkisi üzerinde düşünen, bu ilişkiyi dile getiren, söyleminde somutlaştıran Descartes, eylemler ve ilişkiler ağının bir bakıma görünmeyen, ancak bir o kadar da etkili olan arkaplanıyla belli bir hesaplaşma işine girişir ve günlük yaşamın akışının ertelenemeyeceğini bilinçlice hesaba katarak, toplumsal-tarihsel-kültürel olanın karşısında sanki yenilgiyi daha baştan kabul eder
 
Rabia Deveci – Yalnızlık ve Yağmur (Şiir)
 
Cihan Dura – Gerçeğin Bulunması Gözlemle Başlar
Pozitif bilimler olguların gözlemiyle başlamış ve gelişmiştir. Aslında her insan, yaşadığı hayatın gereği olarak gözlemle iç içedir. 
 
Ebru Tutu – İstanbuli Akşamüstü (Şiir)
 
Tahir Şilkan – Şolohov ve Edebiyatta Ödül Sistemi Üzerine
Mihail Şolohov’un Türkçeye çevrilerek yayınlanan kitaplarından biri, İngilizceden Eser Yalçın’ın çevirdiği, 1983 yılında "de Yayınevi''nce yayınlanan, "Yazarın Sorumluluğu'' başlığını taşır. Şolohov’un yazı ve konuşmalarına yer verilen kitapta; Şolohov, kendi eserleri dahil Sovyet Edebiyatı hakkında düşüncelerini ortaya koyar.
 
Hayati Asılyazıcı – Darbecilerin Tehditlerine Rağmen Tiyatroyu Nasıl Sürdürdü?
12 Eylül’den önce Şehir Tiyatroları Yönetimi, belirlediği repertuarı uygulamaktaydı. Hiçbir oyundan ödün verilmiyordu. Bir örnek vermek gerekirse Karar 71’in sahnelendiği dönemde Fatih Tiyatrosu’nun yönetmeni Münir Özkul idi.
 
Berrin Taş – Hep Yolda
Her ay düzenlediğim etkinliklerin birini de Peluşko’ya ayırmaya karar verdim. Bu bir görevdi. Pelin benim yaşamımın içinde benimle birlikte soluk aldığına göre onun şiirlerinin okunmasına da dayanabilmeliydim. Geçen ay Peluşko’nun şiirlerini okuyacağımızı söylerken bir kaygımı da dile getirdim. En fazla ağlarım dedim. Dayanabileceğimden kuşkuluydum. Doğrusunu söylemem gerekirse son bir haftadır geceleri uykumun arasında Pelin’le uyuyup, Pelin’le uyanıyordum. Neler konuşacağımı uykularımın arasında düzenleyip duruyordum.
 
Sadife İlen – Çetrefilli Pazar (Öykü)
Ilık bir pazar sabahı... Yılmaz’ın bir hafta boyunca iple çektiği gün sonunda geldi. Biraz sonra günün taze ışıklarıyla uyanacak. 
 
Zeynep Alpaslan – Aşure ayına (Şiir)
 
Berrin TAŞ – “Karar 71'' üzerine söyleşi / Cengiz Gündoğdu; “Biz çok partili yönetimi demokrasiye döndüremedik.''

Önceki ve Sonraki Haberler
Kültür Sanat