İnsanlar elektrikli otomobil satın almaya çok daha sıcak bakıyor

İnsanlar elektrikli otomobil satın almaya çok daha sıcak bakıyor

Tüm dünyada benzin fiyatlarında artış yaşanmasının ardından elektrikli otomobil almaya sıcak bakanların sayısında artış yaşandı.

Bildiğiniz gibi şu sıralar tüm dünyada hissedilen bir enflasyon sorunu söz konusu. Bu enflasyondan en çok etkilenen ürünlerden biri de petrol oldu. Hem benzin hem de dizel fiyatı son dönemde epey pahalandı. Rusya-Ukrayna krizi de bu konuda fiyatları kötü etkiledi. Bugün gelinen noktada benzin fiyatlarının yıllardır olmadığı kadar yüksek rakamlara çıkması, insanların elektrikli otomobillere şans vermesine zemin hazırlayabilir.

elektrikli otomobil 3

SlashGear’ın ABD’de yaptığı yeni bir araştırmaya göre benzin ve dizel fiyatındaki artışların ardından insanlar elektrikli otomobil satın almaya çok daha sıcak bakıyor. SlashGear’ın yaptığı ankete katılan insanların yüzde 9.83’ü kesinlikle bir elektrikli araba alacaklarını söylüyor. Elektrikli araba alma ihtimalini oldukça yüksek olarak tanımlayanların oranı ise yüzde 19.18.Katılımcıların yüzde 34.55’i ise bir elektrikli araba almayı düşündüklerini, fakat henüz kesin karar vermediklerini söylüyor. Geri kalan yüzde 36.45 ise yakın zamanda elektrikli araba almayı düşünmüyor ve yakıtlı otomobiller kullanmaya devam edeceklerini söylüyor.

Normalde, özellikle ABD gibi ülkelerde yakıtlı araçlar elektrikli araçlardan daha düşük fiyata rahatlıkla alınabildiği için insanlar pek elektrikli otomobil tercih etmiyor ama son dönemde benzin fiyatlarında yaşanan artış fikirleri değiştirmeye başlamış gibi görünüyor. Çünkü SlashGear tarafından yapılan bu araştırma, elektrikli araç almaya sıcak bakan kişilerin sayısının zamlardan öncekinden çok daha yüksek olduğunu gösteriyor. Bu durumun elektrikli otomobil pazarını nasıl etkileyeceğini zaman gösterecek.

Elon Musk Twitter CEO’sunu açık oturumda yüzleşmeye çağırdı