Instagram TBT nedir? Ne işe yarar? Neden herkes kullanır?

Instagram TBT nedir? Ne işe yarar? Neden herkes kullanır?

Instagram kullananlar, TBT etiketiyle atılan gönderilere mutlaka rastlamıştır. Oldukça popüler bir kısaltma olan TBT, pek çok kişi tarafından kullanılmakta

Dünyanın en çok kullanılan sosyal ağlarından biri olan Instagram, her gün birçok yeniliği hayatımıza getiriyor. Son zamanların en popüler Instagram trendi ise, şüphesiz ki TBT etiketi. Instagram kullananlar, TBT etiketiyle atılan gönderilere mutlaka rastlamıştır. Oldukça popüler bir kısaltma olan TBT, pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Peki, TBT kısaltması nedir? Bu kısaltma neden kullanılır? İşte detaylar…

Dünyanın en çok kullanılan sosyal ağlarından biri olan Instagram, her gün birçok yeniliği hayatımıza getiriyor. Son zamanların en popüler Instagram trendi ise, şüphesiz ki TBT etiketi.

TBT nedir?

TBT, Instagram gönderilerinin altında etiket olarak kullanılan bir kısaltmadır. TBT ifadesinin açılımı "Throw Back Thursday"dir. Çevirisi tam olarak karşılığını vermese de, TBT’nin Türkçe anlamı “perşembeye dönüş” ya da “nostaljik perşembe” olarak tanımlanabilir. Instagram kullanıcıları eski fotoğraflarını paylaşırken, sık sık TBT etiketini kullanırlar. Bu etiket, anlamına uygun olarak genellikle perşembe günleri kullanılır.

TBT etiketi ne zaman ve nerede kullanılır?

TBT, sadece Instagram’a özgü bir terim değildir. #TBT etiketi, tüm sosyal medya platformlarında kullanılabilir. TBT, geçmişte çekilen bir fotoğrafın paylaşıldığını gösteren bir etikettir. Anlamına uygun olarak TBT etiketi, perşembe günleri kullanılır. Çünkü TBT kısaltması, “perşembeye geri dönüş” gibi bir anlama sahiptir. Fakat çoğu sosyal medya kullanıcısı bu anlamın dışına çıkarak, haftanın her günü bu etiketi kullanabilmektedir. Eski günleri yâd etmek isteyen sosyal medya kullanıcıları, #TBT etiketiyle geçmişte çekilmiş fotoğraflarını paylaşmaktadırlar.

TBT nasıl kullanılır?

TBT, genellikle eski günleri yâd etmek için kullanılan bir etiket olsa da, pek çok kullanıcı yeni fotoğraflarında da bu etiketi kullanabiliyor. Çünkü popüler etiketler, kullanıcının daha çok beğeni ve takipçiye ulaşmasını sağlıyor. Etiketin anlamına uygun bir paylaşım yapmak istiyorsanız, galerinizde bulunan eski fotoğraflarınızı, çocukluk fotoğraflarınızı, lise anılarınızı ya da eski yaz tatili fotoğraflarınızı #TBT etiketiyle paylaşabilirsiniz. Burada unutulmaması gereken şey, bu etiketin genellikle perşembe günleri kullanıldığıdır. Eğer gün fark etmeksizin nostaljik bir paylaşım yapmak isterseniz, #tb etiketini kullanabilirsiniz.

TBT ne işe yarar?

TBT’nin, geçmişe duyulan özlemi aktarmak için kullanıldığını anlattık. Peki Instagram kullanıcıları sadece nostalji yapmak için mi TBT etiketini kullanıyor?

Aslında TBT etiketinin pek çok farklı kullanılma amacı var;

  • Farklı kullanıcılarla etkileşimi arttırmak
  • Takipçi kazanmak
  • Beğeni arttırmak
  • Profilin popülerliğini arttırmak

Instagram etiketleri, kullanıcıların daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamaktadır. #TBT etiketi de, etkileşimi arttırmak amacıyla kullanılan evrensel etiketlerden birisidir. Paylaşımlarınızda çeşitli etiketler kullandığınız zaman, o etiketlerle paylaşılmış gönderileri inceleyen kullanıcılar profilinizle etkileşim kurmaktadır. #TBT etiketinin de oldukça popüler bir etiket olduğunu hesaba katarsak, bu etiketi paylaşımlarınızda kullanmanız, takipçi ve beğeni sayınızı hızla arttıracaktır.

TBT ne zaman ortaya çıktı?

TBT etiketinin ilk olarak 2011 yılında kullanıldığı söylenmektedir. Fakat sosyal medya platformlarının geçmişini düşünürsek, bu etiketin ilk olarak ne zaman kullanıldığıyla ilgili net bir bilgi söylemek zordur. Bazı kullanıcılara göre, “Throw Back Thursday” etiketi ilk olarak 2006 yılında kullanılmıştır.

Bununla birlikte Instagram’da Nice Kicks isimli bir kullanıcı, her perşembe günü #TBT etiketiyle ayakkabı resimleri paylaşmaya başlamıştır. Bu paylaşımlarla birlikte #TBT etiketi kısa bir süre içerisinde oldukça popüler olmuştur. Yapılan Google Trends araştırmalarında, TBT etiketinin 2012 yılında sıklıkla arandığı ve kullanıldığı göze çarpmaktadır.

Geçmişten bugüne popülerliğini arttıran #TBT, günümüzde en sık kullanılan kısaltmalardan birisi haline gelmiştir. Yalnızca bireysel hesaplar değil, kurumsal hesaplarda bu etiketi sık sık kullanarak hedef kitlelere ulaşmayı amaçlamaktadır. Bunun yanı sıra yüksek takipçiye sahip hesaplar ve ünlüler de, #TBT etiketini kullanarak gönderiler paylaşmaktadır.

Bu paylaşımlar sayesinde, TBT etiketinin popülerliği artmıştır. Yapılan araştırmalara göre Instagram platformu üzerinden, 5 saniyede bir, #TBT etiketiyle fotoğraf paylaşılmaktadır.

TBT ile benzer olan etiketler

Crovu  TBT ile benzer olan ve nostaljik paylaşımlarda kullanılan pek çok etiket vardır. Bunlardan en popülerleri, #fbf ve #wbw etiketleridir. #Fbf, “flashback friday “anlamına gelen ve cuma günleri kullanılan bir kısaltmadır. #Wbw ise, “wayback wednesday" anlamına gelir ve çarşamba günleri kullanılır. Bu etiketler genellikle kalıplaşmış etiketlerdir ve her güne özel bir etiket vardır. Instagram’da daha çok kullanıcıyla etkileşim kurmak isteyenler, bu etiketleri kullanmaktadır. Bu etiketleri aktif bir şekilde kullanan kullanıcıların hem takipçi sayıları hem de etkileşim oranları hızlı bir şekilde artmaktadır.

Önceki ve Sonraki Haberler
Son Dakika