İnternet üzerinden yardım yapmak zorlaşıyor

İnternet üzerinden yardım yapmak zorlaşıyor

İnternet üzerinden yardım faaliyeti yürütenlerin sayısı son dönemlerde büyük bir artış yakalamıştı. Bu durum İçişleri Bakanlığı tarafından önemli bir sorun olarak görüldü.

Her ne kadar yardım faaliyetleri masum görünse bile yine de bazı dolandırıcılar durumdan fayda sağlamaya çalışıyor. Konuyla ilgili değişiklik yapmak isteyen İçişleri Bakanlığı dün gece bir yönetmelik yayımladı.

Bu yönetmeliğe göre bundan sonra internet ortamında yapılan yardım faaliyetleri izinli olmak zorunda. 2860 sayılı yardım toplama kanunu için ek bir yönetmelik olarak açıklanan bu karar izinsiz yardım toplama faaliyetlerini engelleyecek. Buradaki amaç yardım faaliyetlerini yasal bir zemine oturtmak.

Gerçek ve tüzel kişiler ile kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılacak olan yardım faaliyetleri kamu yararı gözetilerek gerçekleştirilecek. Tüm yardım toplama faaliyetleri için izin alınması veya bildirimde bulunulması gerekiyor. Yardım faaliyetinde bulunacak olanlar yardım toplama izin numarasını yazarak bu işlemi gerçekleştirebilecek.

internet üzerinden yardım faaliyeti

Dernek Bilgi Sistemi üzerinden verilecek olan yardım toplama izin numaraları burada işin yasal bölümünü oluşturuyor. Yani yardım toplamak isteyen birisi bu numarayı kullanmak zorunda. Aksi halde yardım toplayan kişilere erişim engeli bile getirilebilecek. İnternet üzerinden yardım faaliyeti yürütenler bundan sonra daha dikkatli olmak zorunda.

TP-Link TL-WPA7617 KIT ile hem evde hem de ofiste güçlü kablosuz internet çözümü

Özellikle son dönemlerde bu tür faaliyetlerin ciddi oranda artış gösterdiği biliniyor. İçişleri Bakanlığı konu ile ilgili dolandırıcılık sorunlarını engellemek için böyle bir karar aldı. Peki siz bu karar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji