İnternette organ borsası: Uçuk fiyat istemiyorum...

İnternette organ borsası: Uçuk fiyat istemiyorum...

Böbreğini ve karaciğerini satmak isteyen kişiler birçok internet sitesine ilan veriyor. Organ Nakilleri Bilinçlendirme ve Geliştirme Derneği Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat, son zamanlarda bu konunun yeniden gündeme geldiğini ve...

Böbreğini ve karaciğerini satmak isteyen kişiler birçok internet sitesine ilan veriyor. Organ Nakilleri Bilinçlendirme ve Geliştirme Derneği Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat, son zamanlarda bu konunun yeniden gündeme geldiğini ve bu operasyonun illegal yollardan yapıldığı konusunda duyumlar aldığını söylüyor.

Milliyet'ten Burak Dursun, haberinde bir satıcıyla yaptığı görüşmeyi şöyle aktarıyor:

"Biz de 'Kronik böbrek hastasıyım. Acil nakil olmam gerekiyor' diyerek sitede böbreğini satan kişileri arıyoruz. Böbreğini satan kişinin ilk sorusu 'Nerede oturuyorsunuz?' oluyor. Şahıs, 36 yaşında olduğunu ve isminin de Ergül olduğunu söylüyor. Böbrek için ne kadar verebileceğimizi soran şâhısa 50 bin TL yanıtını veriyoruz. Miktarı az bulan şahıs 150 bin TL civarında bir para istediğini söylüyor. Pazarlığın ardından 90 bin TL’ye anlaştığımız şahıs, 'Borcumdan dolayı bu işe kalkıştım' diye böbreğini satmaya çalışıyor.

Ercan kullanıcı adıyla siteye ilan veren şahıs, böbreğini ya da karaciğerini satmak istediğini söylüyor. İlanda 'Uçuk fiyat istemiyorum' diyen şâhısı aradığımızda 'Geçen sene 50 bin TL diye düşünüyordum ama yüz yüze konuşarak fiyatta anlaşırız' diyor. Gaziantep’te yaşadığını söyleyen Tuncay adlı kişi, '30-40 bin TL isteyenler dolandırıcıdır. 300 bin TL verirseniz böbreğimi veririm. Dürüstlük ilkemdir' diyor."

'KANUNLARA GÖRE SUÇ'
Organ Nakilleri Bilinçlendirme ve Geliştirme Derneği Başkanı ve Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat, internetten organ satışının son zamanlarda yeniden gündeme geldiğini ifade ederek, "Kadavra organ bağışındaki yetersizlik gibi nedenler maalesef son dönem organ yetmezliği yaşayan bazı hastaları yanlış yollara sürükleyebiliyor. Ancak dünyada olduğu gibi ülkemizde de yasalarla organ alım ve satımı yasaklanmıştır" diyor.

İstanbul Barosu sağlık Hukuku Merkezi Başkanı Av. Ümit Erdem de, Organ Nakli Kanunu’na göre 18 yaşını doldurmamış ve mümeyyiz olmayan kişilerden organ ve doku alınmasının yasak olduğunu ifade ederek, "Kanuna aykırı şekilde organ ve doku alan, saklayan ve nakledenlerle bunların alım ve satımını yapanlar, alım ve satımına aracılık edenler veya bunun komisyonculuğunu yapanlar hakkında takdirde 4 yıla kadar hapis ve ağır para cezasına hükmolunur" bilgisini paylaşıyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem