iOS 13.1 Jailbreak 'e dayanamadı

iOS 13.1 Jailbreak 'e dayanamadı

Apple, Jailbreak işlemine engel olmak için belirli aralıklarla güvenlik güncellemeleri yayınlıyordu. Jailbreak’i iOS 13 ile tarihe gömeceği

Apple’ın iPhone X modellerine kadar kullanmış olduğu yonga setlerinde yazılımsal olarak yamalanamayacak güvenlik açığı olduğu ortaya çıktı. Hal böyle olunca Apple hangi güncellemeyi yayınlarsa yayınlansın, Jailbreak işlemine cihazları yenik düşecek.

Apple, Jailbreak işlemine engel olmak için belirli aralıklarla güvenlik güncellemeleri yayınlıyordu. Jailbreak’i iOS 13 ile tarihe gömeceği düşünülenen Apple, hiç beklemediği bir yerden gol yedi.

Bugün ise axi0mX isimli geliştirici iOS 13.1 sürümünün yüklü olduğu iPhone X’a Jailbreak yapmanın sadece 2 saniye sürdüğünü belirtiyor. Bunun için bir de video yayınlayan axi0mX, iOS 13.1.1‘in yüklenmesine gerek olmadığını da belirtiyor.

Apple’ın şimdilik yonga setlerinde yaşanan güvenlik açığı için nasıl bir aksiyon alacağı bilinmiyor. Eğer Apple donanımsal açığı yazılımsal olarak yamalayabilirse büyük bir başarıya imza atabilir. Bakalım Cupertinolu yazılım ve donanım devi Jailbreak konusunda nasıl bir yol izleyecek?

Xiaomi Mi Mix Alpha kutu açılış videosu