iPhone 13 için devlete ne kadar vergi ödeniyor?

iPhone 13  için devlete ne kadar vergi ödeniyor?

Yeni bir iPhone modeli satın almak istersek ödememiz gereken en düşük vergi ne kadar olacak?

Malum ülkemizde akıllı telefonlardan hayli yüksek vergiler alınıyor. Özellikle son gelen düzenlemelerden sonra üst seviye modellerden alınan vergi oranı yüzde 50’ye kadar yükselmişti. Nitekim iPhone 13 modelleri de bahse konu bu üst seviye cihazlar arasında yer alıyor. Durum böyle olunca iPhone modellerinden alınan vergiler de en üst seviyelere çıkıyor.

Peki gelelim asıl sorumuza. Yeni bir iPhone modeli satın almak istersek ödememiz gereken en düşük vergi ne kadar olacak?

iPhone 13 almak için ne kadar vergi ödeyeceğiz

Bilindiği üzere iPhone 13’ün en ucuz versiyonu olan 128GB’lık iPhone 13 Mini 10.999 TL’den satışa çıktı. Bu modeli Apple üzerinden satın aldığınız takdirde devlete ödediğini vergi 4682 TL olarak görünüyor. Yani basit bir hesapla Apple’ın kasasına yaklaşık olarak 6300 TL civarında bir meblağ giriyor. Bu da hemen hemen 750 dolarlık bir kur ortaya çıkartıyor.

Açıkçası bu fiyatın uygun olduğunu söyleyebiliriz. Yani Apple Türkiye’ye karşı öyle çok uçuk bir fiyat politikası uygulamıyor. Lakin ülkemizdeki vergiler çok yüksek olduğu için telefonun fiyatı da neredeyse ikiye katlanmış oluyor.

Bu durum sadece iPhone modelleri için değil tüm üst seviyedeki modeller için geçerli.

Apple etkinliği nasıl geçti?

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji