Irak'ta Peşmergeler ile PKK arasında çatışma

Irak'ta Peşmergeler ile PKK arasında çatışma

Irak'ta Peşmergeler ile PKK arasında  çatışma çıktı. Çatışmanın Şengal yakınlarındaki Sinve bölgesinde çıktığı belirtiliyor. Haberi hem Barzani'ye, hem de PKK'ye yakın medya kuruluşları "son dakika" olarak duyurdu.Irak'ta...

Irak'ta Peşmergeler ile PKK arasında  çatışma çıktı. Çatışmanın Şengal yakınlarındaki Sinve bölgesinde çıktığı belirtiliyor. Haberi hem Barzani'ye, hem de PKK'ye yakın medya kuruluşları "son dakika" olarak duyurdu.

Irak'ta eğitilen  Peşmergesi, birkaç gündür Suriye sınırına doğru hareketlenmiş, Peşmergelerin Şengal'de PKK'ye ve ona bağlı milislere (YBŞ) karşı konuşlandırıldığı söylenmişti.

İsmi Rojava Peşmergesi olmasına rağmen, Rûdaw'ın haberine göre, Rojava'ya girmeyeceği söylenen milis gücünün, esas olarak Irak'taki PKK varlığına karşı ve Kürdistan-Suriye sınırı için kullanılacağı düşünülüyor.

Barzani yanlısı kaynaklar, çatışmalarda şimdiye kadar 1 Peşmerge'nin öldüğünü, 3 Peşmerge'nin de yaralandığını iddia ediyorlar.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, geçen haftasonu Ankara'ya gelerek Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım ile görüşmüş, Atatürk Havaalanı'na asılan Kürdistan bayrağı AKP ile MHP arasında "krize" neden olmuştu. Rojava Peşmergesi'nin yeni hareketliliğinin, Barzani'nin Türkiye'ye gelişinden sonra başlaması dikkat çekiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya