İran, yaptırımlara karşı Esed rejimiyle birlekte ekonomi planı hazırladı

İran, yaptırımlara karşı Esed rejimiyle birlekte ekonomi planı hazırladı

İran ve Suriye ekonomik yaptırımlara karşı ekonomik ve ticari iş birliği için plan hazırladı. İki ülkenin ekonomik ve ticari iş birliği için aktif olarak plan hazırladığını İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan açıkladı.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Suriye'nin başkenti Şam'ı ziyaret etti ve Esed rejimi Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad ile görüştü.

İran devlet televizyonunun haberine göre, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, ülkesine ve Suriye'deki Beşşar Esed rejimine yönelik yaptırımlara karşı, iki ülke arasında ekonomik ve ticari iş birliğinin aktif olarak geliştirilmesi hususunda plan hazırladıklarını belirtti.

Görüşme sonrası basına açıklama yapan Abdullahiyan, "Sayın Faysal Mikdad ile verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Bu görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerin mümkün olduğunca geliştirilmesi üzerinde duruldu." dedi.

İran ile Esed rejiminin, yaptırımların hedefi olduğunu hatırlatan Abdullahiyan, "İki ülke, düşmanların zalimce yaptırımlarıyla mücadele kapsamında ekonomik ve ticari iş birliğinin aktif olarak geliştirilmesi hususunda bir plan hazırlıyor." ifadesini kullandı.

Geçtiğimiz günlerde (27 Ağustos 2021) İsrail Başbakanı Naftali Bennett ve ABD Başkanı Joe Biden görüşme gerçekleştirerek "İran tehdidi" ve nükleer görüşmele konularını ele aldıklarını söylemişti.

 

Dünya