İran'da her dört dakikada bir koronavirüs kaynaklı ölüm meydana geliyor!

İran'da her dört dakikada bir koronavirüs kaynaklı ölüm meydana geliyor!

İranlı yetkililer, yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle, ülkede her dört dakikada bir ölüm gerçekleştiğini açıkladı. Bu kapsamda, başkent Tahran ve ülke genelinde uygulanan koronavirüs kısıtlamalarının süresi uzatıldı.

Yetkililerin devlet televizyonuna verdiği demeçte, bazı hastanelerde yeni hastalar için yatak kalmadığı ifade edildi. Koronavirüsle mücadelede kurumuna başkanlık yapan Alireza Zali "Doktorlarımız ve hemşirelerimiz çok yoruluyorlar, herkesi tedbirlere ve protokollere saygı göstermeye çağırıyorum" açıklaması yaptı.

İran Sağlık Bakanlığı, son 24 saat içinde 337 yeni ölüm ve 5.960 yeni vaka bildirdi. Devlet televizyonundaki manşette ise bunun her dört dakikada bir ölüm anlamına geldiği yazıyordu.

Sağlık Bakanlığı sosyal mesafeye uyulmaması halinde can kayıplarının 600'e kadar çıkabileceği konusunda uyardı.

KISITLAMA KARARLARININ SÜRESİ UZATILDI

Bununla birlikte, daha önce bugün sonlanacağı bildirilen ve ülkede okul, cami, restoran ve diğer kamu kuruluşlarının kapatılmasını içeren kısıtlama tedbirlerinin 20 Kasım’a kadar uzatıldığı belirtildi. Devlet televizyonu, İran’ın 31 vilayetinden 21’inde durumun alarm verici olduğunu aktardı. 

Kaynak:Iran reports COVID-19 death every four minutes, extends curbs

Dünya