İran’da korkutan tablo: 15 milyon kişi koronavirüse yakalanmış olabilir

İran’da korkutan tablo: 15 milyon kişi koronavirüse yakalanmış olabilir

İran Sağlık Bakanlığından korkutan tablo, ülkede şu ana kadar 15 milyon kişinin Kovid-19'a yakalanmış olabileceğini söyledi.

İran Sağlık Bakanlığı Kovid-19 Epidemiyoloji Komitesi Üyesi Mustafevi, ülkede şu ana kadar 15 milyon kişinin Kovid-19'a yakalanmış olabileceğini söyledi.

İran’da korkutan tablo: 15 milyon kişi koronavirüse yakalanmış olabilir

İranlı Öğrenciler Haber Ajansı'nın (ISNA) aktardığı bilgiye göre, Kovid-19 Epidemiyoloji Komitesi Üyesi Mustafevi, video konferans yöntemiyle düzenlediği basın toplantısında ülkedeki salgın sürecini değerlendirdi.

Mustafevi, "Eldeki verilere göre, Covid-19'un başladığı andan bu yana ülke nüfusunun 15 milyonu salgına yakalanmış olabilir. Serolojik testlerin hata barındırdığını tekrar vurguluyorum ve serolojik testler henüz tam olarak ilgili makamların onayını almış değil. Yani, sonuçları analiz ederken gerekli hassasiyeti göstermek gerekiyor. Bu verilerin dünyanın diğer bölgelerindeki bazı çalışmalarla benzerlik gösterdiğini de belirtmemiz gerekiyor" diye konuştu.

CHP Milletvekili Okan Gaytancıoğlu: Devletin kurumları kalmayınca pazar özel sektörün insafına kaldı, hatta yabancı tekellerin!”

VAKALAR ARTABİLİR

Virüsten ölüm oranının sanılanın aksine daha düşük olabileceğine işaret eden doktor Mustafevi, "Yaklaşık 15 milyon kişinin koronavirüse yakalandığını kabul edersek, virüsün ölüm oranı dünyanın ve bizim sandığımızdan çok daha azına tekabül ediyor. Yani daha iyi huylu bir virüs ile karşı karşıya olabiliriz" ifadelerini kullandı.

İran Pasteur Enstitüsü Yeni Ortaya Çıkan Hastalıklar Araştırma Merkezi Başkanlığı görevini de yürüten Mustafevi, enfeksiyon şiddetinin eyaletlere göre farklılık gösterdiğinin vurgulayarak,

pozitif vakaların ilerleyen günlerde artabileceği uyarısında bulundu.

Sadece yatan hastaların analizinden yola çıkarak salgında ilk aşamanın tamamlandığını söyleyebileceklerini kaydeden Mustafevi, son günlerde vaka ve ölüm sayılarında nispi bir artışın gözlemlendiğine dikkati çekti.

The Times Gazetesi: AKP’y oy verenler de vazgeçiyor

NORMALLEŞMENİN ARDINDAN İKİNCİ DALGA BAŞLADI

İran’da atılan erken normalleşme adımları salgında ikinci dalgayı da beraberinde getirmişti Ülkede, 30 Mart’tan sonraki en yüksek yeni vaka sayısı da 6 Haziran’da kayddilmişti. Koronavirüs kaynaklı ölümlerin de yeniden artma eğiliminde olduğu ifade edilmişti.

Nisan ayının sonlarına doğru düşüşe geçen Covid-19 vaka sayısı, ülkede yasakların kalkmasıyla yeniden artış göstermeye başladı. Ülkede, günlük ölüm sayısı bir süre 50'nin altında seyrederken yeniden 50'nin üzerine çıktı.

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Dünya