İran’ın Angelina Jolie’si tutuklandı

İran’ın Angelina Jolie’si tutuklandı

İran'da kendini ABD'li oyuncu Angelina Jolie'ye benzetmek için defalarca estetik ameliyat olduğu iddia edilen 21 yaşındaki Instagram fenomeni Sahar Tabar

İran'da kendini ABD'li oyuncu Angelina Jolie'ye benzetmek için defalarca estetik ameliyat olduğu iddia edilen 21 yaşındaki Instagram fenomeni Sahar Tabar tutuklandı.

Tasnim haber ajansı; Tabar'ın "dine hakaret", "ahlaksızlığı teşvik" ve "İran'da İslami kıyafet yönetmeliğine hakaret" ile suçlandığını bildirdi.

Ajansta yayımlanan habere göre bazı kişiler Tabar'ı başkent Tahran'da bir dini kuruma şikayet etti. 21 yaşındaki Tabar daha önce yaptığı açıklamada Jolie'ye benzemek istediğine dair iddiaları reddetmiş, sosyal medya hesaplarındaki fotoğraflarının çoğunun "makyaj ve kurgu eseri" olduğunu söylemişti.

BBC Türkçe’nin haberine göre; Tabar bununla birlikte burnundan ve dudağından estetik ameliyat olduğunu, yağ aldırdığını kabul etmişti.

INSTAGRAM HESABI KAPATILDI

Sahar Tabar'ın Instagram'da milyonlarca takipçisi vardı. Tutuklanması sonrası ise Tabar'ın Instagram hesabı kapandı. İran'da bazı kişiler Tabar'ın tutuklanmasına sosyal medyada tepki gösterdi. Kararı eleştirenlerden biri alayvari bir üslupla Tabar'ın, "cinayate ve zimmetine para geçirme gibi" daha az tehlikeli faaliyetlerde bulunması gerektiğini yazdı.

İran'da son yıllarda estetik ameliyat olanların sayısında büyük oranda artış olduğu biliniyor.

Ülkede Meclis Sosyal Komisyonu'nun üyelerinden Rasoul Khazri bu yıl yaptığı açıklamada, "İran'da estetik ameliyatların oranı, Avrupa ülkelerinden 5 kat fazla. Dünyadan birçok kişi estetik ameliyat olmak için İran'a geliyor. Güzel de değilller" demişti.