İş dünyasından kredi isyanı

İş dünyasından kredi isyanı

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) temmuz ayı meclis toplantısında sanayiciler ile Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu arasında yaşanan tartışmanın yankıları sürüyor.

Sanayiciler, TCMB’nin politika faizi yüzde 14 iken bankalarda yüzde 50’lere varan oranlarda kredi faizleriyle karşı karşıya kaldıklarını ve Eximbank’tan da yeterli kredi desteğini alamadıklarını söylemiş; Kavcıoğlu ise “ucuz kredi kullanıp döviz alıyorsunuz, hepinizin listesi elimizde var” gibi ithamlarda bulunmuştu. Sanayiciler ve ihracatçılar, kredi faizlerinin halihazırda yüzde 30 ila yüzde 50 arasında değiştiğini; kredi kullanmak isteyen iş insanlarının da 3-4 ay boyunca sırada beklediklerini belirterek tepki gösterdi.

Sözcü'nün haberine göre, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkan Vekili Ahmet Hamdi Gürdoğan, “Şu an yüzde 50’ye kadar çıkan kredi faizleri var. Bu sorunu tüm iş insanları yaşıyor. Var olan bir soruna yok demek çözüm getirmiyor” dedi. “Eximbank da kredi musluklarını çok kıstı. Eximbank’tan kredi kullanmak isteyen arkadaşlarımızdan 3-4 ay sıra bekleyenler var” diyen Gürdoğan, “Bu sorunlar yoksa biz neden sıkıntı yaşayıp da 4 ay bekliyoruz? Bir ay içinde vereceğin krediyi 3-4 ayda verirsen sene bitiyor” diye konuştu.

“Parayı bekletecek durumumuz yok”

Bankaların, kredi çekmek isteyen firmalara çıkardığı zorluklara da değinen Gürdoğan, şöyle devam etti:

“Firmanın teminatı, mal varlığı dört dörtlük olduğu halde ‘çöp olsa gözlerine batıyor.’ Borcu olmayan, sadece bir taksitini bir hafta geciktirmiş birinin bile bu geciktirmesi önüne sorun olarak konuluyor. Kimin bu dönemde günü gününe taksit ödeyebilecek gücü var? Bunlar bizim karşılaştığımız çok temel sorunlar. Bu süreçlerin hızlanmasını istiyoruz. Sadece adım atmak, yürümek istiyoruz. Parayı bekletecek durumumuz yok. Para beklerse ihracat durur. İhracatta büyümek, finansman desteğine ulaşmakla olur. Biz borçlu olanları affedin demiyoruz ki. En azından günü kurtarmak için finansman desteğine akışı hızlandırın.”

"Kamu finanse etmiyor, özelde kredi faizi yüzde 50"

Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar da “Şu an kredi faizleri yüzde 30 ila yüzde 50 arasında” dedi. Kamu bankalarındaki faiz oranının daha düşük oranlarda olduğunu belirten Yorgancılar, ancak bu kredileri herkesin alamadığını, dolayısıyla bu kredilerine bütün piyasayı finanse etmekten uzak olduğunu vurguladı.

“51 ülke faiz artırdı, biz ne yaptık?”

Yorgancılar, Kavcıoğlu’nun sanayiciye yönelik ithamlarına yönelik ise “Sanayiciyi desteklemek yerine motivasyonunu düşüren söylem ve uygulamalar son derece yanlış” değerlendirmesinde bulundu. “Merkez bankasının ana görevi para politikalarını düzenlemek ve fiyat istikrarını sağlamaktır. Başkanının yapmış olduğu konuşmalar öncelikle piyasaya güven vermelidir” diyen Yorgancılar, şöyle devam etti:

 “Çünkü herkes merkez bankası başkanının ağzından çıkan söze bakıyor lakin başkan ‘sanayici kredilerle döviz alıyor’ ithamında bulundu mesela. Sanayici dövizle makine alıyor, ham madde alıyor. Kendisini enflasyona karşı koruyabilmek döviz alıyor. Zaten enflasyon yüksek olmasa bunları konuşmazdık. Adalet ve Kalkınma Partisi iktidara geldiğinden beri faiz, döviz ya da merkez bankası başkanının ‘elimde liste var’ gibi konuşları hiç gündeme gelmemişti. Şimdi gelmesinin tek nedeni enflasyonun bu seviyede olması. Enflasyonu düşürmek için de yapılması gereken işlemler belli. Sadece temmuz ayında 51 ülke faiz artışı yaptı. Biz ne yaptık?”

Etiketler :