İş vizesi kaldırılacak

İş vizesi kaldırılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ikili anlaşmalarından imzalanmasından sonra ortak basın açıklaması yaptı.Vladimir Putin, Rus uçağının vurulmasından sonra Türkiye'ye uygulanan...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ikili anlaşmalarından imzalanmasından sonra ortak basın açıklaması yaptı.

Vladimir Putin, Rus uçağının vurulmasından sonra Türkiye'ye uygulanan iş vizesi uygulamasının kaldırılacağını söyledi.

Putin şöyle konuştu: “Terörle mücadelede çabalarımız birleşecek. Geleceğe dönük hedefler, planlar belirledik. Türkiye en önemli partnerlerimizden bir tanesi. Rusya ve Türkiye çok yönlü ortaklık yoluna geri döndü. Rusya Türkiye'yi en önemli ortaklarından biri olarak görüyor ve siyasal diyaloğu en üst düzeyde geliştirmek istiyor. Yeni ortak yatırım fonu kuruyoruz. Akkuyu projesi devam ediyor. Nükleer santral ve Türk Akımı çevre dostu projeler. Milli para birimlerinde ticareti görüştük. Gelecek ÜDİK toplantısını İstanbul'da yapacağız. Davetleri için teşekkür ediyoruz.

Recep Tayyip Erdoğan ise uçak krizi ile gerilen ilişkilerin yeniden normale döndürülmesi vurgusu yaptı. Erdoğan, “Köklü ve özel ilişkilerimizi geliştirmede kararlıyız. Maalesef 2015 yılı sonunda bizler derinden yaralayan bir hadise sebebiyle çok zaman kaybettik.Siyasi düzeydeki diyalog ekonomi alanında da olmalı. Turizm alanında rekora imza atmak istiyoruz. Ben buradan Rus dostlarımızı ülkeme davet ediyorum. Milli paralarla ticaretin artmasını istiyoruz. Bugün imzaladığımız anlaşmalarla güçlü bir irade ortaya koyduk. Türk- Rus Ortak Yatırım Fonu'nun 1 milyar dolar sermaye ile kurulması atılmış ciddi bir adımdır “ dedi.

SURİYE

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Suriye konusunda da görüştüklerini belirterek konu hakkında bilgi verdi. Recep Tayyip Erdoğan, “Suriye konusu üzerinden hassasiyetle durduk. Karadeniz Ekonomik İşbirliği üzerinde hassasiyetle durduk. Karabağ konusu üzerinde durduk. Astana süreci başarılı geçti. Suriye ve Irak'ın parçalanmasına tahammülümüz yok. Bu son dönemdeki gelişmeler, yaklaşık 3 milyon Suriyeli bizim ülkemizde. Şu ana kadar yaptığımız harcamalar 25 milyar doları aşmış vaziyette. Bunları biz yeterli bulmuyoruz. Astana süreci ile bir ateşkes sürecine girildi. Halep’te çok büyük bir göç hadisesi oldu. Türkiye ve Rusya’nın işbirliği ile bu insanların İdlib’e çıkarılması mümkün oldu. Tek dilediğimiz arzumuz şu an gerek Cerablus’ta, gerek Dabık’ta gerek Bab’da Suriyeli vatandaşların yerleşmesi, yeni bir sürecin başlaması demektir. Münbiç süreci var şu an. Bu süreçte özellikle Türkiye-Rusya olarak koalisyon güçleriyle bir işbirliği yapalım istiyoruz. Terör örgütlerinin oraları işgalinden değil, kendi halkın oraya yerleşmesi en büyük arzumuz. Bundan sonraki asıl hedef Rakka'' ifadelerini kullandı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Politika