'IŞİD referandum kampanyası mı yürütüyor?'

'IŞİD referandum kampanyası mı yürütüyor?'

HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması talebiyle yolladığı önergede “DEAŞ nasıl hayır kampanyası yapıyor?'' diye sordu. Bilgen tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nden yolladığı önergede,...

HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması talebiyle yolladığı önergede “DEAŞ nasıl hayır kampanyası yapıyor?'' diye sordu. Bilgen tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nden yolladığı önergede, “Sorularımın yazılı olarak Başbakan Binali Yıldırım tarafından cevaplanmasını talep etmekteyim'' diyerek şu soruları yöneltti:

1. Artvin mitinginde bir kez daha ifade ettiğiniz DEAŞ örgütünün referandumda Hayır oyu kullanacağı yönündeki iddianız somut bir bilgi ya da istihbarata dayanmakta mıdır?

2. DEAŞ örgütünün siyasi gündeme dair görüşlerini kamuoyu ile paylaştığı basılı ya da sanal yayın organları var mıdır?

3. DEAŞ örgütünün referandumda bir kampanya yürütme imkânları var mıdır?

4. DEAŞ üye, yönetici ya da sempatizanlarının daha önceki seçim ya da referandumlarda ne yönde oy kullandıkları ve siyasi tercihleriyle ilgili güvenlik birimlerince yapılmış bir çalışma var mıdır?

Yıldırım Mart ayında Artvin'de gerçekleştirdiği 'evet' mitinginde, "CHP, HDP, PKK, FETÖ, DEAŞ, ''hayır’ diyor. Kandil'den açıklamalar geliyor, 'Evet çıkarsa biz biteriz' diyorlar. Terör örgütleri ''hayır’ diyorsa bunun karşısında ''evet’ demek bu ülkeyi seven herkesin görevidir." ifadelerini kullanmıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika