IŞİD terörünün dirildiği yeni adres: İsrail

IŞİD terörünün dirildiği yeni adres: İsrail

IŞİD, yeni liderliğinin görev gelmesiyle beraber İsrail’de peş peşe terör eylemleriyle ortaya çıktı. Gazeteci Mehmet Kancı, Gündeme Dair Her Şey sitesinde yazdı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimiyle başlayan savaş neredeyse tüm kırılgan jeopolitik fay hatlarını harekete geçirdi. Gıda, enerji ve lojistik alanlarında hali hazırda yaşanan krizler derinleşirken, hibrit çatışma metotları da zenginleşti. Hasımların birbirlerine karşı, gerek ilan edilmiş gerek edilmemiş savaşlarda balistik füze kullanmaları sıradanlaşırken, eskidiği zannedilen terör aparatları da sahneye dönüyor. 

2019 yılında Suriye ve Irak topraklarında geriletilen terör örgütü DEAŞ iki ülke sınırındaki çöl bölgesinde ıssız topraklarda dar bir alana hapsedilmişti. Örgüt, 2021 yılının Ağustos ayında, ABD’nin Afganistan’dan çekilmesiyle eş zamanlı olarak Horasan kolu vasıtasıyla kayda değer bir yaşam belirtisi gösterdi. 

3 Şubat 2022 günü ise DEAŞ ile ilgili son 3 yılın en kayda değer gelişmesi yaşandı. Ancak bu sefer hedef olan DEAŞ lideri Ebu İbrahim el Haşimi el Kureyşi’ydi. Ebu İbrahim’in liderliği 31 Ekim 2019’da ilan edilmişti. Liderliği, Suriye’nin İdlib vilayetinde ABD ile PKK/YPG güçlerinin ortak operasyonuyla son buldu. Yaklaşık 1 ay sonra ise 10 Mart’ta Ebu el-Hasan el Haşimi el Kureyşi örgütün yeni lideri olarak ilan edildi. Yeni liderin kimliğine dair bugüne kadar elde edilen kısıtlı bilgiler onun Irak kökenli ve hem ilim hem savaş alanında yetkin bir kişilik olduğuna işaret ediyor. Ebu el-Hasan’ın adının duyurulması ile beraber dünyanın dört bir yanındaki DEAŞ bağlantılı örgütlerin girdikleri biat yarışı da dikkat çekici bir gelişmeydi. Büyük ölçüde zayıflatıldığı düşünülen bir terör örgütünün, gizemli liderine yönelik bağlılığın boyutu şaşırtıcıydı.

Ebu el-Hasan el Haşimi el Kureyşi’nin liderliğinin ilanının üzerinden yalnızca 12 gün geçtikten sonra DEAŞ beklenmedik bir zamanda, ama daha önemlisi beklenmedik bir yerde harekete geçti. 22 Mart günü Berşeba’daki evinden çıkan Arap kökenli İsrail vatandaşı Muhammed Galip Ebu el-Kian 8 dakikada 4 kişiyi öldürdü. El Kian önce bir bisikletliye aracıyla çarparak öldürdü. Daha sonra girdiği bir benzinci ve ardından alışveriş merkezindeki 3 kişiyi bıçakladı. Saldırıya hedef olan 3 kişi hayatını kaybetti. El Kian, silah taşıyan bir otobüs şoförü tarafından vurularak öldürüldü. İsrail iç güvenlik servisi Şin Bet, saldırganın İsrail vatandaşı bir Arap olmasından ziyade DEAŞ mensubu olması karşısında afalladı.

El Kian 2015 yılında DEAŞ’a katılmak için Suriye’ye gitme girişiminde bulununca tutuklanmış ve 4 yıl cezaevinde kalmıştı. İsrail güvenlik yetkilileri onun terör örgütüne duyduğu sempatinin farkındaydı ancak bu saldırı planından haberdar olamamışlardı.

 Bu saldırının münferit bir eylem olup olmadığı anlaşılmaya çalışılırken 27 Mart’ta ikinci saldırı düzenlendi. Bu defa Tel Aviv’in kuzeyindeki Hadera’da 2 İsrail sınır muhafızı, 2 DEAŞ mensubunun silahlı saldırısında öldürüldü. Saldırganlar yine İsrail vatandaşı Araplardı. Amca çocukları oldukları belirlenen İbrahim ve Ayman Ighbariah, saldırı yerinin yakınında istirahatte olan bir grup özel kuvvet askeri ile girdikleri çatışmada öldürüldü. İsrail’in Umm el-Fahm kentinde yaşayan saldırganlardan İbrahim Ighbariah’ın, 2016 yılında Suriye’ye geçme girişiminde bulunduğu sırada Türk güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığı belirlendi. Her iki teröristin 2015 yılında DEAŞ’a katıldıkları kaydediliyor. 

Yazının devamı için lütfen linki tıklayınız

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem