İşte 1939 Erzincan depremi üzerinden CHP'yi hedef alan iktidarın deprem gerçeği!

İşte 1939 Erzincan depremi üzerinden CHP'yi hedef alan iktidarın deprem gerçeği!

Cumhurbaşkanı Erdoğan deprem üzerinden CHP'yi eleştirmiş 1939 Erzincan depremini hatırlatan Erdoğan, "CHP sözcüsünün dedesi o zaman İçişleri Bakanı'ydı. 33 bin vatandaşımız o zaman ebediyete intikal ettiler" demişti.

Erdoğan'ın Faik Öztrak'ın dedesi üzerinden İzmir deprem faciasını yorumlaması tartışmalara sebep oldu.

Erdoğan'ın açıklaması üzerine 17 yılda depremle ilgili 58 araştırma önergesini reddeden iktidarın deprem facialarına ilişkin icraatları yeniden gündeme geldi.

Düzce depreminin şaibeli müteahhidi Cumhurbaşkanı Danışmanı oldu

İktidar, Düzce Depremi'nde 20 kişiye mezar olan Işık Apartmanı'nın müteahhiti Hamza Cebeci'yi 9 Mayıs 2020'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın danışman olarak atamıştı.

Cebeci, kendi ailesinden de 4 kişinin hayatını kaybettiği bu olaydan yargılandı ve hapis cezasına çarptırıldı. AKP’nin kuruluşunda da görev alan Cebeci, 28 Mart Yerel Seçimlerinde AKP’den Üsküdar İlçe Meclis Üyeliğine seçildi. Cebeci daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi İmar Komisyonu Üyesi oldu. Ardından 2015 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olan Darülaceze’nin başkanlığına getirildi. Hamza Cebeci, son olarak Cumhurbaşkanı Danışmanlığına atandı.

Işık apartmanı davasında Düzce Ağır Ceza Mahkemesi’nin 10 ay ağır hapse mahkum ettiği Cebeci, 3 kat yapılması gereken yere 7 kat apartman diktiği ortaya çıkınca kendisini, “Ben müteahhitim. Kat karşılığı iş yaparım. Eğer ben 3 kat yapacağım deseydim iş yapamazdım” ifadeleriyle savunmuştu.

Ortağı Fahri Çakır ise AKP vekili olarak yargılanmaktan kurtuldu

Hamza Cebeci’nin ortağı Fahri Çakır ise 2003 seçimlerinde AKP milletvekili seçilerek yargılanmaktan kurtuldu. Fahri Çakır, Hamza Cebeci’nin hem ortağı hem de akrabasıydı. Çakır da, Cebeci gibi yargılanıyordu ancak davanın devam ettiği dönemde Düzce Milletvekili seçildi ve dokunulmazlık nedeniyle yargılanamadı. Fahri Çakır, hâlâ AKP Düzce Milletvekili olarak Meclis’te bulunuyor. Çakır, iş ortağı ve akrabası Hamza Cebeci’nin Cumhurbaşkanı Danışmanı olarak atanmasının ardından sosyal medyadan tebrik mesajı paylaştı. Çakır mesajında, “2015’ten bu yana Darülaceze Başkanlığı görevini yürüten hısmımız Hamza Cebeci, Cumhurbaşkanı Danışmanlığı’na atandı yeni görevinde başarılar diliyorum” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
ABC Kritik