İskenderun'da 313 milyon lira değerinde uyuşturucu yakalandı

İskenderun'da 313 milyon lira değerinde uyuşturucu yakalandı

İskenderun'da Limak Holding'e ait Limakport Limanı'nda piyasa değeri 313 milyon lira olan Captagon cinsi uyuşturucu hap yakalandı.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Twitter üzerinden yaptığı açıklamayla Türkiye tarihinin en yüksek mitkarlı Captagon cinsi uyuşturucu madde operasyonunun gerçekleştiğini duyurdu. Bakan Muş'un açıklamalarına göre İskenderun Limakport Limanı'na gelen 17 konteyner yükünün alınan istihbarat üzerine arandığı öğrenildi. Hatay Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğünce yapılan operasyonda 1 ton 72 kilogram ağırlığında 6 milyon 264 bin 259 adet Captagon cinsi uyuşturucu hap ele geçirildi. Uyuşturucunun yaklaşık piyasa değeri ise 313 milyon lira.

Peki nedir bu Captagon?

Terör örgütü IŞİD'in finansman kaynaklarından biri. Canlı bombaların da kanlı saldırılarını gerçekleştirmeden önce bu hapları kullandığı söyleniyor. Bu yüzden Captagon, Avrupa'da 'cihat hapı' olarak biliniyor. Geçtiğimiz yıl İtalyan polisi, Suriye'den geldiği belirlenen 14 ton ağırlığında 84 milyon Captagon cinsi hap ele geçirmişti.

GENEL