İslamcılar arasından 'Türkçe Tevrat' tartışması

İslamcılar arasından 'Türkçe Tevrat' tartışması

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tevrat’ın Türkçe tefsirini yayınladı. Hükümete yakın Akit gazetesi ise, "Bir bu eksikti! Kültür ve Turizm Bakanlığı Tevrat tefsiri yayınladı"

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tevrat’ın Türkçe tefsirini yayınladı. Hükümete yakın Akit gazetesi ise, "Bir bu eksikti! Kültür ve Turizm Bakanlığı Tevrat tefsiri yayınladı" başlığıyla konuyu haberleştirerek duruma tepki gösterdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tevrat’ın Türkçe tefsirini yayınladı.

Tevrat’ı Arapça’ya ilk defa tercüme eden Saadya Gaon isimli Yahudi ilim adamının, Tefsiru’t Tevrat bi’l-Arabiyyeisimli eserini Türkçeye çevirerek tefsir eden Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuh Arslantaş’ın çalışması, devlet tarafından bin 500 adet basılarak satışa sunuldu.

Çalışma, iki cilt halinde Kültür Bakanlığı Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı'nca yayınlandı.

+

AKİT TEPKİ GÖSTERDİ

Atatürk ve cumhuriyet düşmanı tetikçi Akit gazetesi ise, dün, "Bir bu eksikti! Kültür ve Turizm Bakanlığı Tevrat tefsiri yayınladı" başlığıyla konuyu haberleştirerek duruma tepki gösterdi.

Akit, haberinde, "Kültür ve Turizm Bakanlığı, tahrif edilmiş ve içinde sonradan eklenmiş İslam öğretisine aykırı son derece sakıncalı ifadelerin yer aldığı Tevrat’ın Türkçe tefsirini yayınladı" ifadelerini kullandı.

Akit, haberi sürmanşetten şu şekilde duyurdu:

AKADEMİSYENDEN TEPKİ...

İstanbul Şehir Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mehmet Ali Büyükkara ise, sosyal medya hesabından Akit'e tepki gösterdi.

Mehmet Ali Büyükkara, Akit'in haberi için, "Bu bağnazlığın bir fotoğrafıdır" diye ifade etti.

Mehmet Ali Büyükkara, "Şu haberin içeriğine ve altındaki yorumlara bir bakın. Onlarca tefsir, hadis vs eserini yayımlayan bir kuruma Tevrat Tefsiri yayınladı diye nasıl saldırıyorlar. Bu, bayağılığın bağnazlığın bir fotoğrafıdır aslında. Ve vardığımız seviyenin bir resmidir" derken, "Bir de bunlar, gayrimüslimler bizi biliyorlarlar, oryantalizm yapıyorlar, biz onların düşüncesini, tarihini bilmiyoruz diye yalandan ağlayan tayfadır. Bu hâl de işin ahmaklık tarafı oluyor" diye belirtti.

Mehmet Ali Büyükkara'nın paylaşımı şu şekilde:

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Son Dakika Haberleri