İsmail Saymaz: 12 Eylül cuntasının zorba hakimi öldü

İsmail Saymaz: 12 Eylül cuntasının zorba hakimi öldü

''Ülkü, bir başka duruşmada Nazım Hikmet'in şiir kitaplarını getirip aleyhte delil diye okudu''

Nasıl Beştepe Hukuk Bürosu'nun partizan ve mürit hakim ve savcıları varsa 12 Eylül cuntasının Hakim Binbaşı Atilla Ülkü'sü vardı.

Ülkü, Barış Derneği Davası'nın en kıdemli yargıcıydı.

Dernek başkanı olan Büyükelçi Mahmut Dikerdem ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Reha İsvan, İstanbul Barosu Başkanı Orhan Apaydın, oyuncu Tarık Akan ve Genco Erkal ile gazeteci Ali Sirmen'in de aralarında bulunduğu 25 aydın tutuklandı. Toplam 45 kişiye, o tarihte Türk Ceza Kanunu'nun 141. maddesinde yer alan komünizm suçundan tutuklandı.

Daha sonra Turgut Kazan gibi, Barış Derneği Davası avukatlarına da dava açıldı. Türkiye'nin utançla hatırladığı bu davada cuntanın en ceberrut, en merhametsiz ve en zorba yüzünü Atilla Ülkü temsil ediyordu.

Avukat Kazan'a göre...

Ülkü, bir duruşmada, Deli Petro'nun vasiyetnamesinin bir örneğini Genelkurmay'dan getirterek, duruşmada okudu. Bu yolla Barış Derneği Davası sanıklarını Rusların Akdeniz'e inme hayallerinin piyonu olmakla suçladı.

Kazan, şöyle diyor:

"Bizimkiler komünist ya, onunla ilişkilendiriyor. Hani, Deli Petro'nun vasiyetnamesi bir sanığın evinde bulunsa anlayacağım. Dedim ki şu an tarihsel bir olaya denk geliyorum. İnsanlar neyle suçlanıyor, hakim ne yapıyor!"

Ülkü, bir başka duruşmada Nazım Hikmet'in şiir kitaplarını getirip aleyhte delil diye okudu.

Bir başka gün Avukat Çetin Özek ile Turgut Kazan'ın yan yana oturmasını yasakladı.

Kazan anlatıyor:

"Kalktım ayağa. 'Bundan sonra soru sormayacağız' dedim. Ülkü ısrar etti. Ben sertçe 'Siz üstümüz değilsiniz, biz astınız değiliz, kimin kiminle yan yana oturacağına biz karar veririz' dedim. 'Atın bunları' dedi. Ben Özek'in erlerin elleri üstünde götürüldüğünü gördüm. Kendimin nasıl götürüldüğünü bilmiyorum."

Kazan'a göre Ülkü, hukuk elverse Barış Derneği Davasında idam vermeye hevesliydi.

Bu dava, 141. maddenin kaldırılmasıyla düştü.

Sanıkları ise saygıyla hatırlanıyor.

Atilla Ülkü'ye gelince...

Önceki gün öldü.

Kazan:

"Biz ailece Atilla Ülkü'yü yaşadık. Hep rüyalarımıza gidiyordu. O davada sevdiğimiz insanlar vardı. Tutuklu sanıklara neler yaşatıldığına tanık olduk. Adaletsiz karar veren hakimleri unutmayalım. Hep sergileyelim, teşhir edelim ki kendileri ölse bile başkalarına ibret olsun."

Bugünün Atilla Ülkülerinin kulağına küpe olsun.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem