İsmail Saymaz: HDP'nin 'Yeşil ve Sol' Partisi

İsmail Saymaz: HDP'nin 'Yeşil ve Sol' Partisi

''Anayasa Mahkemesi'nde yargılaması devam eden HDP, kapatma kararına karşılık beş bileşeninden biri olan Yeşil ve Sol Parti ile seçime girecek''

10 yıldır siyasi hayatta olmasına rağmen bugüne kadar hiçbir seçime katılmayan Yeşil ve Sol Gelecek Partisi'nde (Yeşil Sol Parti) şu günlerde örgütlenme atağı var.

Örneğin, 29 Ocak'ta Lüleburgaz'da ilçe binası açtılar.

31 Ocak'ta Batman'da örgütlendiler.

27 Şubat'ta Iğdır'da...

Bir gün sonra Balıkesir'de ve yedi ilçesinde...

28 Mart'ta Denizli'de...

9 Nisan'da ise Ordu'da birinci kongrelerini yaptılar.

Lüleburgazlılar, Batmanlılar, Iğdırlılar, Balıkesirliler, Denizlililer ve Ordulular ne oldu da birden bire, pusulada hiç görmedikleri bu küçük partiye rağbet etti?

Ne milletvekilleri var.

Ne de popüler yüzler katıldı.

Partinin başkanı yok, eşsözcüleri var.

Eşsözcüler Ayşe Erdem ile İbrahim Akın'ı partililer ve sınırlı bir çevre tanıyor.

O halde?

Özgürlük ve Dayanışma Partisi'nde 2012 yılındaki ayrışmada yenik düşen sosyalistler ile bir grup çevrecinin ittifakıyla kurulan Yeşil Sol Parti'yi birkaç aydır çekim merkezi haline getiren özelliği, Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) yedeği olarak düşünülmesi.

Anayasa Mahkemesi'nde yargılaması devam eden HDP, kapatma kararına karşılık beş bileşeninden biri olan Yeşil ve Sol Parti ile seçime girecek.

Üye takviyesi

HDP'li bir üst düzey yöneticinin aktardığına göre geçen sene kapatma davası açılması üzerine yedek parti arayışı başladı. HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç ve HDP Merkez Yürütme Kurulu üyesi Naci Sönmez'in de kurucuları arasında olduğu Yeşil ve Sol Parti uygun görüldü. HDP'li yönetici, "Örgütlenme imkanları ve isminin pozitif olmasından ötürü seçildi" diyor.

Bu doğrultuda HDP, Yeşil ve Sol Parti'nin seçime girmesini sağlayacak örgütlenmeye kavuşması için merkezi düzeyde karar aldı. Kimi HDP'liler partilerinden istifa ederek, Yeşil ve Sol Parti'ye geçerken, taban da bu partiye üye olmaları için yönlendirildi. Böylece bir gün önce Iğdır'da, bir gün sonra Balıkesir'de tabela asıldı.

Bu arada HDP'de kongre heyecanı başladı. 26 Haziran'da gerçekleştirilmesi planlanan kongrede eşbaşkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar'ın yeniden aday olacağı düşünülüyor. HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ve Tuncer Bakırhan'ın adları da adaylar arasında geçiyor.

Kaynağım, HDP'nin seçime gireceğini belirterek, "Partimizin kapanması halinde bile boykot etmeyi ve bağımsız adaylarla katılmayı düşünmüyoruz" diye konuşuyor. Barajın yüzde 7'ye düşürülmesine ilişkin "Gündemimizde değil. Biz zaten yüzde 10'u aştık" diyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika