İsmail Saymaz yazdı: Boğaziçi'ne çökme operasyonu

İsmail Saymaz yazdı: Boğaziçi'ne çökme operasyonu

Üniversite Yönetim Kurulu'ndan Prof. Dr. Ünal Zenginobuz'a göre protesto eylemine katılan öğrencilerle ilgili soruşturmayı savsaklamakla suçlanıyorlar.

Boğaziçi Üniversitesi'nin Eğitim, Fen Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler fakültesinin dekanları YÖK tarafından görevinden alındı. Rektör Naci İnci"disiplin suçları nedeniyle açılan soruşturmalar" kapsamında işlemin yapıldığını açıkladı.

Üç dekan hangi suçu işlemiş olabilir?

Üniversite Yönetim Kurulu'ndan Prof. Dr. Ünal Zenginobuz'a göre protesto eylemine katılan öğrencilerle ilgili soruşturmayı savsaklamakla suçlanıyorlar.

Bir yıllık direniş

Prof. Dr. Melih Bulu'nun Ocak 2021'de rektör olarak atanmasından beri Boğaziçi'nde direniş sürüyor.

Boğaziçililer, Prof. Bulu'yu protesto ettikleri için coplandılar.

Bir resimden ötürü din düşmanı diye suçlandılar.

Evleri basıldı, arkadaşları tutuklandı.

Cinsel yönelimlerinden ötürü hedef gösterildiler.

Üniversitenin kapısı kelepçeyle bağlandı, içeriye sokulmadılar.

Akademisyenler rektörlüğe sırtını döndü.

Bulu gitti, yerine İnci geldi.

Boğaziçi'ni terbiye edip dönüştürme görevini üstlendi.

Hukuk ve iletişim fakültesi açıldı. AK Parti'den milletvekili adayı olan Prof. Selami Kuran, hukuk fakültesi dekanlığına getirildi. Bakırçay Üniversitesi'nden Doç. İbrahim Öztürk, Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne müdür yapıldı. Bu, senatoda ve yönetim kurulunda sandalye demekti.

Protestocu akademisyenlerden Can Candan'ın sözleşmesi, Dr. Mohan Ravichandran'ın çalışma izni iptal edildi.

Adaman: Neden?

Eylemi destekleyen 16 akademisyene dava açılması bekleniyor. O isimlerden biri de Prof. Dr. Fikret Adaman. Ekonomi Profesörü olan Adaman, Boğaziçi'ne çökme operasyonu yapıldığını vurgulayarak, şöyle diyor:

"Güç kullanarak sindirip susturmak cihetine gittiler. Üniversitenin özerk yapısını yok etmeye yönelik çaba var. 'Yeterince yerli ve milli değilsiniz' iddiasıyla ve birtakım kişileri dışladığımız ithamıyla Boğaziçi'nin üstüne çökme operasyonu bu."

Adaman, Boğaziçi'nin dokusunun bozulacağını ve üniversite kültürünün son bulacağını anlatarak, şöyle devam ediyor:

"Boğaziçi çok kültürlülük ve birlikte var olma yeri. Sadece eğitim verilen yer değildir. Güçlü kulüplerin kurulduğu, sosyal ağların geliştiği ve kültürel etkinliklerin düzenlendiği bir yer. İslami Araştırmalar Kulübü de var, LGBTİ Kulübü de. Kavganın çıktığı enderdir. Bunu başarmışken, güzel insanlar yetiştirirken, araştırmalar yaparken, hep soruyorum, neyi yanlış yaptık da saldırıya maruz kaldık?"

Akarun: Boğaziçi'ne giriş şartlarını esnetecekler

Bilgisayar Mühendisliği'nden Prof. Dr. Lale Akarun ise yandaş kadrolaşmanın önünü açmak için akademisyenlik şartlarının esnetilmek istendiğini savunuyor.

Akarun, şöyle devam ediyor:

"Üniversitemizde öğretim üyesi olmak için birtakım şartlar var. Yabancı dil sınavında yüksek puan almış olmak. Bilinen yayınevlerinden yayınlarınızın çıkması. Makalelerinizin iyi dergilerde yayınlanması. Onları esnetmeye çalışıyorlar. Sonra çığ gibi gelecekler."

8'e 2 dengesi

En ölümcül darbe ise YÖK tarafından vuruldu. Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Yasemin Bayyurt Kerestecioğlu, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Özlem Berk Albachten ve İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Rıza Metin Ercan görevinden alındı.

Üç dekanın yerine üniversite dışından iktidar yanlısı isimlerin atanması bekleniyor. O durumda, yönetim kurulunda beşe iki olan karar dengesinin sekize iki olarak değişeceği tahmin ediliyor. Böylece Boğaziçi'ne çökme operasyonunun başarıya ulaşacağı düşünülüyor. Boğaziçi'nden geriye ne kalır, işte o bilinmiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem