İsmail Saymaz yazdı: Eşim değil, eniştesinin ailesi FETÖ'cü

İsmail Saymaz yazdı: Eşim değil, eniştesinin ailesi FETÖ'cü

''Bugün yine Çağlayan Adliyesi'ndeyim''

Bugün yine Çağlayan Adliyesi'ndeyim.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunda şüpheli sıfatıyla ifade vereceğim.

Suçum...

Gezi Parkı Davası'nda Osman Kavala'ya müebbet, 16 vatansevere 18 yıl hapis cezası veren İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin hakimi Murat Bircan'ın AK Parti'den milletvekili aday adayı, eşi Arzu Bircan'ın FETÖ şüphelisi olduğunu yazmak.

halktv.com.tr'de 26 Nisan ve 28 Nisan'da çıkan "Gezi Davası'ndaki AK Partili hakimin eşi FETÖ itirafçısıymış" ve "Gezi Parkı hakiminin eşi FETÖ şüphelisi çıktı" başlıklı iki yazımda, terörle mücadelede görev almış kamu görevlilerini hedef göstermekle itham ediliyorum.

Hakim Bircan'ın şikayetçi olmasıyla bu soruşturma açıldı. Bircan, el yazısıyla kaleme aldığı dilekçesinde şunları yazıyor:

'Çocuklarım FETÖ okulunda bir yıl okudu'

"İsmail Saymaz'ın iddiaları: Eşimin itirafçı olarak ifade verdiği iddia ediliyor. Ancak eşim itirafçı değil, müşteki sıfatıyla şikayette bulunup FETÖ'cüleri ihbar ediyor. Ailesi FETÖ'cü değil, ifadede bahsedildiği gibi ablasının kocasının ailesi FETÖ'cüdür.

Bu iftiralarla ilgili Samsun Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan soruşturmada kovuşturmaya yer olmadığına ilişkin karar verilmiş.

Çocuklarımın FETÖ okullarında 7 yıl okuduğu yalandır. Sadece 2013'te bir yıl okumuştur. 17-25'ten sonra Bafra İmam Hatip Orta Okulu'na geçmişlerdir. 17-25'ten sonra irtibatı yoktur. Hatta düşmanlığı vardır.

İfadeye çağrılmış değil, kendisi gitmiştir. Savcılık kaynaklarında herhangi bir ifade yok. Beyanlar yalandır."

Hakim, eşi adına şikayetçi olamaz

Hukuk Fakültesi okumadım.

Fakat...

Yaklaşık 20 yıldır dava dosyalarıyla vakit geçiren bir gazeteci ve kıdemli sanık olarak ceza kanunlarını bilirim. Bu dilekçe, yargıda nüfuz kullanımının örneğidir. Hakim Bircan, mesleğinin ona sunduğu imtiyaz ve gücü eşinin ve ailesinin yararına kullanıyor.

Eğer ben, Hakim Bircan'ın eşi Arzu Bircan'ı hedef gösterdiysem...

Ne diye Arzu Hanım değil de Hakim Bircan şikayetçi oluyor?

Bir insanın, eşi adına suç duyurusunda bulunduğu görülmüş iş midir?

Demek ki Gezi Parkı Davası'nda müebbete karar veren mahkemenin üyesi olunca bu hakka kavuşmuş oluyorsunuz!

Öyle değil ya...

Diyelim ki hedef gösterdim.

Arzu Bircan, avukatlıktan hakimliğe sıçrayan eşinin izinden yürüyerek, hemşirelikten yargıya geçmediyse halen bir sağlık kuruluşunda çalışıyor olmalı. Ne zamandır hemşireler terörle mücadele eden kamu görevlileri arasında sayılıyor? Hakim Bircan, eşi adına dilekçe veriyor, fakat bu suç kendisine karşı işlenmiş gibi soruşturma yürütülüyor.

Eğer Hakim Bircan, kendisini hedef gösterdiğimi iddia ediyorsa, 2018'de Samsun'da AK Parti'den milletvekili aday adayı olduğuna dair bilgi Gezi Parkı Davası'nın duruşmasında sanık avukatları tarafından kamuoyuna açıklandı.

Ben duyurmadım ki.

Malumu ilan etmekten dava açılır mı?

AK Türkiye'de olur, oluyor.

İtirafçı değil, ihbarcıymış

Hakim Bircan, dilekçesinde, eşinin itirafçı değil, ihbarcı olduğunu ifade ediyor. Oysa Arzu Bircan, 29 Temmuz 2016'da Bafra Cumhuriyet Başsavcılığı'nda alınan ifadesinde, şu bilgileri veriyor:

"Ablamın kayınpederi H.A., Said Nursi'nin talebesi olduğu için küçüklüğümüzden beri aile cemaate yakındır. Geçmiş dönemde cemaat sohbetlerine davet edildim. Bu sebeple bir çok kişiyi tanırım. İyi niyetli bir şekilde 17-25 Aralık öncesinde sohbetlerde bulundum."

Bircan, geçmişte FETÖ'cü olduğunu söylüyor.

Bu sözler itiraf değil de nedir?

Zaten 26 Nisan'daki yazımda, "Bircan itiraflarda bulunduğu halde müşteki- şikayetçi sıfatıyla dinlenerek, hukuken korundu" diye yazdım. Müşteki olarak dinlendiğini, fakat gerçekte ihbar ve itiraflarda bulunduğunu belirtim. Burada suç nerede; anlamak mümkün değil.

Hakim Bircan, çocuklarının yedi yıl değil yalnızca bir yıl kadar FETÖ'nün Özel Delta Koleji'nde okuduğunu ifade ediyor. Fakat Arzu Bircan hakkındaki 17 Aralık 2018 tarihli kovuşturmaya yer olmadığına dair kararda şöyle yazıyor:

"Çocukları olan M.Ş.B. ve İ.G.B.'nın 2007-2014 yılları (2. dönem) arasında FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne müzahir olan ve KHK kapsamında kapatılan Özel Bafra Delta Koleji'nde eğitim gördüklerinin bildirildiği..."

Hoş, bir yılı yedi yıl yazsak da suç olmaz ama...

İki yazımı da tutanaklara göre yazdım.

Ne hakarette bulundum.

Ne de iftira attım.

Bu suçlardan soruşturma açılamadığı için Hakim Bircan, eşi adına şikayette bulundu. Hemşire Arzu Bircan terörle mücadele eden kamu görevlilerinden olmadığı için, hakim eşi dilekçe vererek, bana soruşturma açtırıyor. Bu hukuken hile değil midir?

Bugün siyaseten, yarın şer'en

İki yıl öncesine kadar AK Parti üyesi olan Hakim Bircan, partisi tarafından darbe diye bakılan Gezi Parkı Davası'nda 2013 yılında FETÖ'cü polis ve savcılarca toplanan kanıtlara bakarak, müebbete karar veriyor. Şüpheli kişi, kendi eşi olunca 17-25 Aralık tarihini masumiyetin dayanağı gösteriyor. Çocuklarının FETÖ'nün okulunda okumasını ve eşinin 17-25 Aralık öncesinde örgütte bulunmasını olağan görüyor. Öyle ki "Eşim değil, eşimin eniştesinin ailesi FETÖ'cü" diyebiliyor, bu ilişkiyi iltisak saymıyor. Fakat baktığı davada, Osman Kavala ile telefonda görüşmeyi ve ayaküstü karşılaşmayı suç kabul ediyor. Esasen Hakim Murat Bircan'ın bir ağır ceza mahkemesindeki yeri, hakim kürsüsü değil, olsa olsa avukatlara ayrılan bölüm olabilirdi. Gel gör ki yargı erki Beştepe Hukuk Bürosu olarak hizmet verdiği için hakim ile avukatın, davalı ile davacının yeri artık değişti. Gezi Parkı Davası'nda görüldüğü üzere siyasi hüküm vermeleri için partizanlar ve müritlerden mahkemeler kuruluyor. Bugün siyaseten, ihtimaldir ki yarın şer'en de karar verecekler.

Bu yazım savcılığa vereceğim ifademin bir örneğidir.

Bugün yine Çağlayan Adliyesi'ndeyim.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem