İsmail Saymaz yazdı: Kılıçdaroğlu'nun en büyük rakibi

İsmail Saymaz yazdı: Kılıçdaroğlu'nun en büyük rakibi

''Benimle iseniz, benimle olduğunuzu da artık hissetmek istiyorum. Sırtımı size yaslayacağımı artık bilmek istiyorum''

Mitinglerde bile doğaçlama konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun geçen hafta partisinin İzmir’deki milletvekili kampında, önündeki metni okuduğu dikkatli gözlerden kaçmadı.

Belli ki her cümlenin üzerine düşünülmüştü.

En uygun an seçilmişti.

Şöyle dedi:

“Siz gerçekten benimle misiniz? Bazılarınızın sesi çıkmıyor. Bazılarınızın da isteyerek ya da istemeyerek zarar verdiğinizi görüyorum. Benimle iseniz, benimle olduğunuzu da artık hissetmek istiyorum. Sırtımı size yaslayacağımı artık bilmek istiyorum.”

CHP’nin tek adayı

Önce salon ayağa kalktı.

Ardından bütün CHP teşkilatı.

Ve bu mesajın muhatapları olan İstanbul ve Ankara büyükşehir belediye başkanı Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş, kendilerinden bekleneni yaparak, “Yanınızdayız” diye yanıt verdi. İkisi de sahneden çekildi.

Kesin olarak söyleyebiliriz ki Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığında partisi içinde rakibi kalmadı. Kılıçdaroğlu, CHP’nin Altılı Masa’ya bildireceği tek isim olacak.

Kimi İyi Partililerin Kılıçdaroğlu’na karşı “Bu da CHP’li” diyerek, Mansur Yavaş’ı masaya sürme ihtimali ortadan kalktı.

‘Kılıçdaroğlu olmazsa olmaz’

Kılıçdaroğlu’nun açıklamasının dolaylı muhatabı ise kuşkusuz Altılı Masa.

CHP’nin ev sahibi olacağı 2 Ekim’de Altılı Masa toplantısında adaylık bahsinin açılması şimdilik beklenmiyor. Liderler “Aralıkta konuşuruz” diyor.

Bu artık sadece bir zaman meselesi.

Ve bu zamana Kılıçdaroğlu karar verecek.

CHP’liler açısından Kılıçdaroğlu’nun adaylığı Altılı Masa’nın olmazsa olmazı görülüyor. Altılı Masa’nın dağılmaması Kılıçdaroğlu’nun adaylığının kabulüne bağlı.

Altılı Masa’nın en büyük, Türkiye’nin ikinci büyük partisi olan CHP’nin hakkaniyet gereği bu talebe hakkı var diye düşünüyorum.

‘Noter miyiz?’

Altılı Masa’daki diğer unsurların Kılıçdaroğlu karşısında işaret edebileceği bir ortak adayı adayı yok. Ancak bu, koşulsuz “Evet” diyecekleri anlamına gelmiyor.

Hele ki adaylık diplomasisinin yürütülüş biçimi İyi Partililerde rahatsızlık yaratıyor. Akşener’in çok yakınındaki bir milletvekili bana, emrivakiyle karşı karşıya bırakıldıklarını belirterek, “Noter makamı değiliz” dedi.

CHP’lilerin dost partilerin teşkilatlarını, tabanlarını ve dengelerini dikkate alması ve gözetmesi gerekiyor. Yoksa Altılı Masa’dan çoklu aday tablosu çıkabilir.

Diğer taraftan…

Kılıçdaroğlu’nun ortak adaylığının kabulü halinde Altılı Masa, iki yol izleyebilir.

Bir: Altılı Masa seçim ittifakına dönüşür. 40 şehirde ortak liste hazırlanır. Küçük partiler daha çok temsilci çıkarır.

İki: Cumhurbaşkanının bazı yetkileri Altılı Masa’daki liderlere dağıtılır. Liderler ya cumhurbaşkanı yardımcısı olur ya da kabinede imza sahibi haline gelir.

Anketlerde önde

Artık belli.

Gelecek yılki seçimlerde cumhurbaşkanlığında Kılıçdaroğlu ve Erdoğan yarışacak.

CHP liderinin isim vermeden eleştirdiği Özer Sencar’a ait olan MetroPoll Araştırma’nın anketlerinde bile Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın en az beş puan önünde görünüyor. Kılıçdaroğlu’nun beğenisi ve puanı gitgide yükseliyor üstelik.

Kılıçdaroğlu seçilebilir mi?

Evet, seçilebilir.

Peki, en büyük rakibi Erdoğan mı?

Değil.

En büyük rakibi ‘seçilmesi zor’ algısı.

İyi Partililerdeki direnişin gerekçesi Kılıçdaroğlu’nun Aleviliği değil. Hatta Kılıçdaroğlu bürokratik deneyimi, harama el sürmemiş olması, örnek aile yaşantısı, milliyetçi ve muhafazakarlarla kurduğu bağ esas alındığında İyi Partililerin ilk tercih edeceği isim. Ancak ‘seçilmesi zor’ algısı İyi Partilileri düşündürüyor.

Bu algının üç dayanağı var.

Biri anketler.

Anketlerde Yavaş ve İmamoğlu’nun isimleri de sıralandığı için Kılıçdaroğlu, daha az şanslı görülüyor. Yavaş ve İmamoğlu seçenek olmaktan çıkar, Kılıçdaroğlu tek aday olarak anketlerde yerini alırsa bu algı değişir.

Elazığ hamlesi

İkincisi, Erdoğan’ın inşa ettiği ‘Bay Kemal’ imajı.

Erdoğan, CHP liderliğine seçildiği günden beri Kılıçdaroğlu hakkında “CHP’nin genel müdürü”, “SSK’yı batırdı” ve “Girdiği her seçimi kaybetti” şeklinde argümanlar türeterek, sık sık kullanıyor.

Kılıçdaroğlu, ‘Bay Kemal’ lakabını sahiplenerek, tersyüz etme yolunu seçti.

Zekice bir hamle yaptı.

Fakat bu dakikadan sonra Kılıçdaroğlu’nun ‘Bay Kemal’i yeni bir imajla yüklemesi gerekir. Kılıçdaroğlu’nun birikimi ve yetenekleri bu güncellemeyi sağlayabilir.

Elazığ buna örnektir.

Elazığ’da aslında söylemediği “Selahattin Demirtaş’ın göğsüne şeref madalyası takacağım” sözünün yazılı olduğu afişin önünde poz vermesi, yalnızca HDP’lilerin değil, eli CHP’ye oy vermeye gitmemiş muhafazakar Kürtlerin de sempatisini kazandı. Bu irade ve kararlılık ‘seçilmesi zor’ algısını yıkabilir.

Üçüncüsü…

Gözardı etmemek gerekir ki Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasını yine kutuplaştırarak yürütecektir. Kılıçdaroğlu’nu HDP’lilerin, Alevilerin ve solcuların adayı diye göstermek, yüzde 30’luk sosyolojiye sıkıştırmak isteyecektir. Kılıçdaroğlu, sosyoloji tuzağını ‘Herkesin Cumhurbaşkanı’ iddiasıyla bozabilir.

Bay Kemal, 31 Mart’ta İstanbul ve Ankara’yı getiren başarının asıl mimarı.

Bir kere başardı.

Bir kere daha başarabilir.