İsmail Saymaz yazdı: Ölçer Apartmanı'nda yiten 20 can için 15 yıl hapis isteniyor

İsmail Saymaz yazdı: Ölçer Apartmanı'nda yiten 20 can için 15 yıl hapis isteniyor

''Senanur ve annesinin de aralarında bulunduğu, sekizi çocuk olmak üzere 17 insan can verdi. Üçünün cesetlerine ulaşılamadı''

Geçen yıl Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde, selde çöküp 20 insana mezar olan Ölçer Apartmanı'ndaki en büyük kayıp 23. dairede yaşandı.

İstanbul'dan memleketine tatile gelen Kuş Ailesi'nin eviydi bu.

Sel suları apartmanı sarınca 21 yaşındaki Senanur Kuş ve 45 yaşındaki annesi Şengül, dışarı çıkamadı. Akrabalar ve komşular da evde toplandı.

Çoğu çocuk 13 can...

Senanur, saat 13.31'de İstanbul'daki ağabeyi Mert'e şu mesajı gönderdi:

- Hakkını helal et kardeş!

Abi-kardeş saat 17.37’ye kadar yazıştılar.

Senanur "Abi korkuyorum, sinirlerim bozuldu" diye yazdı.

Mert, kardeşini sakinleştirmek için "Sena, AFAD'a adını yazdırdık, helikopter yolda" dedi. AFAD'ı aradığı doğruydu. Fakat helikopter havalanmamıştı.

Saatler saatleri kovaladı.

Mert çok çaresizdi.

Şöyle yazdı:

"Sena dua ediyorum, yol gözüküyor mu? Yol gözüküyorsa çıksanıza evden Sena!"

Ne yol gözüküyordu, ne de çıkmaları mümkündü.

Senanur, "Bina çöküyor" diye yazdı.

Saat, 17.37'ydi.

Senanur ve annesinin de aralarında bulunduğu, sekizi çocuk olmak üzere 17 insan can verdi. Üçünün cesetlerine ulaşılamadı.

Bir cana dokuz ay

İnebolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Ölçer Apartmanı'ndaki faciaya ilişkin iddianameyi tamamladı. İddianameye göre 1982'deki imar planı ile dere yatağı imara açıldı.

Zamanla yoğunluk ve kat artışı getirildi.

Apartman tasarlanırken, taşkın riski ve dere yatağında olması dikkate alınmadı. Bina alüvyonlu toprağa dikildi.

Selde ıslah kanalı taştı. Sular binanın altını oydu. Oyulan bina yana yatarak çöktü.

Müteahhit Mehmet Özkan, inşaat mühendisi Ahmet Ersöz, yapı denetçisi Salim Terzi ve Şadi Yıldırım ile mimar Levent Mutlu'ya bilinçle taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmaktan iki yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Suç bilinçli taksirle işlendiği için ceza üçte birden yarısına kadar arttırılabilir. Yani, 20 can başına dokuz ay ceza düşüyor.

Sanıklar kamuyu suçluyor

İmar planlarını hazırlayan İller Bankası ve Bozkurt Belediyesi ile kanaldan sorumlu DSİ'ye dava açılmadı. Yargılanmaları izne tabi olan görevlilerle ilgili soruşturma sürüyor.

Sanıklar da idareyi suçluyor.

Ersöz, "seli öngörmelerinin mümkün olmadığını, örgörme görevinin kamu kurumlarında olduğunu, imar planında ve plan notlarında felakate karşı alınacak tedbirlerden bahsedilmediğini" savunuyor. Terzi "Bölgeyi imara açan, dere ıslahı ve ruhsat veren idarenin konumunda olmadığını" söylüyor. Mutlu ise "Projede bir kusur ve eksiklik olması halinde belediye tarafından onaylanmayacağını" vurguluyor.

Haksızlar mı?

Ceza çıksa da ertelenebilir

Ailelerin avukatı Devrim Ulupınar, 4-5 yıl hapis cezası verilip hükmün ertelenebileceğini kaydediyor. İller Bankası, DSİ, Orman Bölge Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bölge Müdürlüğü, Bozkurt Belediyesi ve AFAD yetkililerinin de aralarında olduğu 16 sanığın yargılanması gerektiğini anlatıyor.

Gel gör ki burası Türkiye!

Dere yatağı açgözlülükle imara açılır.

İlçede beş kattan fazla imara izin verilmezken, müteahhit dokuz kata çıkabilir.

Kendi oturduğu apartmanın temelini iki kat atıp beton perdeyle örter de Ölçer Apartmanı'nda alüvyonlu toprağın üzerine bir metre temeli yeterli görür.

Araçlar geçsin diye ıslah kanalının duvarları yıkılır.

Tomruklar dere yatağında istiflenir.

Dünyanın ucundaki AK Partiliyi özel ambulans uçakla Türkiye'ye getirmekle övünen iktidar selde altı saat boyunca vatandaşı kurtaramaz.

Göz göre göre bina çöker.

İhmalkar kamu kuruluşları korunur.

Yalnızca müteahhit ve dört adamına dava açılır. Onlara da en çok 15 yıl ceza istenir.

Senanur, apartmandan çıkamayacaklarını fark ederek, ağabeyi Mert'e "Hakkını helal et kardeş" diye yazmıştı. Asıl, sen hakkını helal et kardeş!

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem