İsrail, Filistin halkına saldırdı: 55 ölü ve yüzlerce yaralı var

İsrail, Filistin halkına saldırdı: 55 ölü ve yüzlerce yaralı var

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü 'İsrail'in başkenti' olarak tanıma kararı sonrası büyükelçiliği Kudüs'e taşınmasını Filistinliler öfkeyle karşıladı.Filistin Halk Kurtuluş Örgütü ve Hamas, kentte boykot çağrısı...

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü 'İsrail'in başkenti' olarak tanıma kararı sonrası büyükelçiliği Kudüs'e taşınmasını Filistinliler öfkeyle karşıladı.Filistin Halk Kurtuluş Örgütü ve Hamas, kentte boykot çağrısı yapmıştı. Bugün gerçekleşecek açılış öncesi Filistinliler sokaklara döküldü. Gazze Şeridi'nde sınır bölgelerinde protesto gösterisi düzenleyen binlerce Filistinli üzerine İsrail askeri ateş açtı. Açılan ateş sonucu 55 kişi hayatını kaybetti, yaralı sayısı 2000'i aştı. 

YARALANANLARIN 9'U GAZETECİ
Filistinli Gazeteciler Sendikası'n tarafından yapılan yazılı açıklamada, aralarında Reuters'in kameramanı Ahmed Zakkut ve Cezayir Televizyon muhabiri Ömer Hamdan'ında olduğu 9 gazetecinin yaralandığı açıklandı. İsrail'in protestolara karşı öldürücü ve aşırı güç kullandığı belirtirilken, yaralanan 9 gazetecinin İsrail askerleri tarafından kullanılan gerçek mermilerle vurulduğu öğrenildi. 

ÖLÜ SAYISI 52'YE YÜKSELDİ
Gazze Sağlık Bakanlığı, ölü sayısının 55'e yükseldiğini, en az 5'inin 18 yaşından küçük olduğunu, birinin de kız çocuğu olduğunu duyurdu. Hayatını kaybedenlerden birinin de engelli olduğu kaydedildi. Yaralılardan 772'sinin durumunun ciddi olduğu, 86'sının ağır yaralı olduğu aktarıldı.

Açılış törenine ABD Başkan Donald Trump’ın kızı Ivanka Trump ve damadı Jared Kushner’ın liderlik ettiği bir heyetin açılışa katılması bekleniyordu ancak konferans yoluyla katılım sağlandı. Donald Trump, ''Bugün Kudüs’teki ABD Büyükelçiliği’ni resmi olarak açıyoruz. Tebrikler'' dedi.

İSTANBUL ABD BAŞKONSOLOSLUĞU ÖNÜNDE PROTESTO
Tel Aviv'de bulunan büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması ve İsrail'in eylemcilere ateş açması, ABD'in İstanbul Başkonsolosluğu önünde protesto edildi.  Emperyalizme ve Siyonizme Karşı Filistin Dostları Platformu ve Devrimci İşçi Partisi üyeleri konsolosluk önünde toplanarak pankart açtı. Grup yaptığı açıklamada, ''70 yıl sonra bu uğursuz günde Amerikan Başkanı Trump, Amerikan elçiliğini Kudüs'e taşıyarak, Siyonist işgalin arkasında olduğunu dünya aleme duyuruyor. Biz de burada İstanbul'daki Amerikan Başkonsolosluğu önünde dünya aleme bir kez daha duyuruyoruz ki, Filistin halkı asla yalnız değildir. Asla yalnız olmayacaktır. Ne İsrail'i ne de İsrail'in sözde başkentini tanımıyoruz, tanımayacağız'' dedi

dedee.jpg

SAĞLIK BAKANI'NDAN AÇIKLAMA
Filistin Sağlık Bakanı Dr. Cevat Avad, Gazze Şeridi ve Ramallah'a 7 tır ilaç ve tıbbi malzeme göndermek için harekete geçtiklerini açıkladı. Avad, gönderim ve dağıtım için İç İşleri Bakanlığıyla ortak çalıştıklarını belirtti.

HAVA SALDIRISI DÜZENLENDİ
İsrail Hava Kuvvetleri, Hamas militanlarına ait 5 noktayı vurduklarını bildirdi. Hava saldırısının hedefinde Hamas kamplarının olduğunu açıklayan İsrailli yetkililer, 3 farklı noktada da Hamas militanlarıyla çatışmaya girildiğini açıkladı. Öte yandan İsrail ordusu, Filistinlilerin üzerine İHA'lar ile göz yaşartıcı gaz atıyor.

EZAN YASAKLANDI
Kudüs Belediyesi, ABD Büyükelçiliğinin Tel Aviv'den Kudüs'e taşınmasına ilişkin yapılacak kutlamalar nedeniyle pazartesi günü Kudüs'teki mescitlerde ezan okunmasının yasaklandığını duyurdu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya