İsrail'de bakanlık binalarının girişini kapatan 10 protestocu gözaltına alındı

İsrail'de bakanlık binalarının girişini kapatan 10 protestocu gözaltına alındı

İsrail polisi, Binyamin Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemesini protesto etmek için Batı Kudüs'te yer alan bakanlık binalarının girişini kapatan 10 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

İsrail polisi, Binyamin Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemesini protesto etmek için Batı Kudüs'te yer alan bakanlık binalarının girişini kapatan 10 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

İsrail'de hükümetin "reform", muhalefetin ise "darbe" olarak gördüğü yargı sisteminde değişiklik planlarına itiraz için bir araya gelen protestocular, Batı Kudüs'teki Meclis binası yakınında gösteri düzenledi.

İsrail polisinden yapılan açıklamada, Maliye, İçişleri ve Ekonomi Bakanlığı binalarına giden yolları yere yatarak kapatan göstericilerin bölgedeki sivil düzeni ihlal etmiş olduğu aktarıldı.

Açıklamada, polisin göstericileri bölgeden tahliye etmek için onlarca kere uyardığı sadece müzakerelerin sonuçsuz kalması üstüne gösteriye müdahale edilerek 10 protestocunun gözaltına alındığı ifade edildi.

Açıklamada, "İsrail polisi, yasal sınırlar dahilinde gösteri özgürlüğüne izin vermeye devam edecek, ancak yasalara aykırı olarak kamu düzeninin ihlaline izin vermeyecektir." ifadesine yer verildi.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog dün yaptığı açıklamada, hükümetin yargı planının ardından, ülkesindeki durumun "çok tehlikeli, siyasi, ekonomik ve güvenlikle ilgili sonuçları olabileceği" uyarısında bulunmuştu.

Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemesi

İsrail'de başta Tel Aviv olmak suretiyle çeşitli kentlerde Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemesi ve sağ politikalarına karşı kitlesel protestolar 10 haftayı geride bıraktı.

Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak'ta Yüksek Mahkemenin yetkilerini sınırlandıran, yargının, hakimlerin seçimi üstündeki tesirini azaltan bir yasa planladıklarını duyurmuştu.

Netanyahu başbakanlığındaki koalisyon hükümetinin, yargının bazı yetkilerini Meclise devretmeye yönelik hamleleri, Yüksek Mahkeme başta olmak suretiyle hükümet ile İsrail yargı mekanizması içinde gerilime yol açmıştı.

Ülkedeki en yüksek yargı mercisi olarak vazife icra eden İsrail Yüksek Mahkemesi, Meclisin çıkardığı kanunları, anayasa taslağı olarak kabul edilen "temel yasalara" aykırılık nedeni öne sürülerek bozma yetkisine haiz.

Netanyahu hükümeti, açıklamış olduğu yargı düzenlemesinde, Yüksek Mahkemenin, Meclisin çıkardığı kanunları bozma yetkisinin elinden alınacağını belirtmişti.

Hükümetin yargı paketi içinde açıklamış olduğu maddeler, İsrail içinde ve internasyonal alanda yargının yetkilerini kısıtladığı nedeni öne sürülerek yoğun şekilde eleştirilmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.