İsrail'den açıklama: 'İran saldırırsa Tahran'ı vururuz'

İsrail'den açıklama: 'İran saldırırsa Tahran'ı vururuz'

Londra merkezli Suudi haber sitesi Elaph'a konuşan Liberman "İsrail savaş istemiyor. Ancak İran, Tel Aviv'e saldırırsa Tahran'ı vururuz" ifadelerini kullandı.Resmi temaslar için ABD'de bulunan Liberman açıklamasının devamında da...

Londra merkezli Suudi haber sitesi Elaph'a konuşan Liberman "İsrail savaş istemiyor. Ancak İran, Tel Aviv'e saldırırsa Tahran'ı vururuz" ifadelerini kullandı.

Resmi temaslar için ABD'de bulunan Liberman açıklamasının devamında da " (İran, Tel Aviv'i vurursa) Suriye'de İranlılar'a ait tüm askeri tesisleri yok ederiz. Bedeli ne olursa olsun" diye konuştu.

Liberman'ın sözleri İran'dan gelen 'Tel Aviv'i yok edebiliriz' şeklindeki açıklamalara yanıt niteliği taşıyor. ?İran ile İsrail arasındaki gerginlik 10 Şubat'ta İsrail'in Suriye'deki bir üsten gönderildiğini öne sürdüğü silahlı insansız hava aracının (İHA) hava sahasını ihlal ettiğini duyurması sonrası yükselmişti.

İsrail'e ait bir F-16 Suriye hava savunma sistemleri tarafından vurulurken, İsrail Suriye'deki hava savunma sistemlerini ve Şam yakınlarındaki İran hedeflerini vurduğunu açıklamıştı. İran İsrail'e İHA gönderildiğini reddederken, Suriye ordusuna yakın kaynaklar  İsrail'in IŞİD'le mücadelede kullanılan bir İHA üssünü vurduğunu öne sürmüştü.

9 Nisan'da ise İsrail'in Suriye'deki bir askeri üsse yönelik saldırısında İran Devrim Muhafızları'na mensup 7 İranlı'nın öldüğü açıklanmıştı. 

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya