İsrailli aşırı sağcı Bakanı, ABD'nin ardından Fransa'da da "soğuk karşılama" bekliyor

İsrailli aşırı sağcı Bakanı, ABD'nin ardından Fransa'da da "soğuk karşılama" bekliyor

İşgal altındaki Batı Şeria'da Yahudi yerleşimcilerin saldırmış olduğu Filistin beldesinin "yeryüzünden silinmesi" yönündeki tepki çeken sözlerinin peşinden gittiği Washington'da resmi görüşme yapamayan İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich'in Paris ziyaretinde de herhangi bir hükümet yetkilisiyle...

İşgal altındaki Batı Şeria'da Yahudi yerleşimcilerin saldırmış olduğu Filistin beldesinin "yeryüzünden silinmesi" yönündeki tepki çeken sözlerinin peşinden gittiği Washington'da resmi görüşme yapamayan İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich'in Paris ziyaretinde de herhangi bir hükümet yetkilisiyle bir araya gelmesi beklenmiyor.

İsrail Kanal 12 televizyonuna konuşan Fransa'nın Tel Aviv Büyükelçiliğinden diplomatik kaynaklar, Fransız hükümet yetkililerinin yakında Paris'i ziyaret etmesi planlanan aşırı sağcı Smotrich ile görüşmeyeceğini belirtti.

Haaretz gazetesinin haberine nazaran de Smotrich'in katılacağı anma programının sponsorlarından Yahudi Ulusal Fonu, organizasyonun posteri, promosyon ürünleri ve medya materyallerinden logosunun kaldırılmasını istedi.

Fransa siyaseti ve Yahudi sivil toplumundan tepki

Fransız Komünist Partisi (PFC) de Filistinlilere yönelik saldırganlığı sebebiyle Smotrich'i "istenmeyen adam" duyuru etti.

Fransız Komünist Partisi Milletvekili Jean-Paul Lecoq, İçişleri Bakanı Gerald Darmanin'den, Smotrich'in "ırkçı olduğu gerekçesiyle" ülkeye sokulmamasını istedi.

Fransa'daki Yahudi sivil toplumu örgütü "Barış için Yahudi Birliği" (UJFP), İsrailli bakanın geleceğine ilişkin haberler üstüne Paris'te protesto gösterisi düzenledi

UJFP, Smotrich'in "Filistinlilere yönelik ırkçı yaklaşımı sebebiyle ülkeye sokulmaması" çağrısı yaparken Fransız hükümetini de "sessizliğe büründüğü" nedeni öne sürülerek eleştirdi.

-ABD'de soğuk karşılama Yahudi örgütlerinden protesto

ABD'yi ziyaret eden Smotrich'le ABD yönetiminden şimdiye kadar herhangi bir yetkili görüşme yapmadı.

İsrail basını, ABD yönetiminin Smotrich'i açıklamaları sebebiyle boykot etmiş olduğu ve kimsenin kendisiyle "el sıkışmak istemediğini" paylaşmıştı.

Smotrich, 13 Mart'ta başladığı ABD ziyaretine bugün de devam ediyor.

ABD'deki birçok Yahudi-Amerikan sivil cemiyet kuruluşu, Smotrich'in ziyareti esnasında protesto gösterileri düzenlemişti.

İsrail'in tepki çeken aşırı sağcı Bakanı Smotrich

İsrail'de Başbakan Binyamin Netanyahu'nun 2022 sonunda işbaşına gelen koalisyon hükümetinde, Filistinlilere yönelik ırkçı, ayrımcı fiil ve söylemleriyle tanınan Yahudi yerleşimcilerin destekçisi aşırı sağcı Bezalel Smotrich ve Itamar Ben-Gvir benzer biçimde adlar eleştiri görevlere getirilmişti.

İsrail ordusunun 22 Şubat'ta işgal altındaki Batı Şeria'nın kuzeyinde yer alan Nablus'a birkaç noktadan düzenlemiş olduğu baskında 11 Filistinlinin öldürülmesi bölgede gerilimi tekrardan tırmandırmıştı.

Nablus'taki kanlı baskının peşinden, 26 Şubat'ta Huvvara beldesinde düzenlenen silahlı saldırıda 2 Yahudi yerleşimci öldürülmüştü.

Olayın peşinden yüzlerce fanatik Yahudi, İsrail ordusunun nezaretinde Huvvara'ya baskın düzenleyerek Filistinlilere karşı "toplu intikam" saldırıları gerçekleştirmişti.

Yerleşimciler, beldede onlarca ev, iş yeri ve aracı kundaklamış, bazı Filistinlileri linç girişiminde bulunarak yaralamış, 1 Filistinliyi ise öldürmüştü.

Saldırılar, internasyonal kamuoyunun yanı sıra İsrail içinde bazı kesimlerden de büyük tepki çekerken, bir grup İsrailli hukukçu, saldırılara destek veren Maliye Bakanı Smotrich ile bazı aşırı sağcı milletvekilleri hakkında "savaş suçunu teşvik ettikleri" nedeni öne sürülerek kabahat duyurusunda bulunmuştu.

Dini Siyonizm Partisi lideri Smotrich, bir panelde yapmış olduğu konuşmada, Yahudi yerleşimcilerin Huvvara beldesinde Filistinlilere karşı giriştiği toplu saldırılara ilişkin "Huvvara beldesinin yeryüzünden silinmesi icap ettiğini düşünüyorum. Bence İsrail devleti bunu yapmalı. Bu, Tanrı esirgesin, vatandaşın eliyle yapılmamalı." ifadesini kullanmıştı.

Smotrich, etnik temizlik çağrısı olarak değerlendirilen bu sözlerine gelen tepkiler üzerine "Kelimeleri yanlış seçtim." diyerek geri adım atmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.