İstanbul anketi: Cumhur İttifakı en çok İstanbul'da kaybediyor

İstanbul anketi:  Cumhur İttifakı en çok İstanbul'da kaybediyor

TEAM araştırma, İstanbul seçmenin oy tercihlerini anlamak üzere yaptığı araştırma kapsamında ocak ayının ilk iki haftasında 20 ilçede 4280 yüz yüze görüşme gerçekleştirdi.

Araştırmada odaklanılan örneklem, İstanbul ilçelerini sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralaması ve geçmiş oy eğilimlerine göre bölgelere ayırarak belirlendi. Bu kapsamda araştırma, Arnavutköy, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Çekmeköy, Esenler, Fatih, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Sancaktepe, Silivri, Sultanbeyli, Şişli, Ümraniye ve Üsküdar ilçelerinde yapıldı.

Ortaya çıkan sonuçlara göre Cumhur İttifakı’nın İstanbul’da yaşadığı oy kaybı, Türkiye genelinden daha yüksek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’ya desteğin arttığı görülüyor. Araştırmaya göre İmamoğlu’ya destek verenlerin oranı yüzde 56,5’e yükseldi.

Araştırma sonuçları İstanbul’un Türkiye’den farklılaştığını gösteriyor.  Buna göre İstanbul’da Cumhur İttifakı’nın destek kaybı Türkiye’ye göre daha yüksek. TEAM bu sonuç için “Geçmişte AK Parti’yi ve MHP’yi destekleyen seçmenlerin kanaatleri İstanbul’da Türkiye geneline göre daha yüksek oranlarda değişmiş” değerlendirmesini yaptı. İstanbul’da, 2018’de yüzde 50.7 olan Cumhur İttifakı oyları ocak ayı itibari ile yüzde 41.2’ye gerilemiş durumda. Aynı dönemde Türkiye genelinde yapılan araştırmada Cumhur ittifakı yüzde 53.7’den yüzde 45.8’e düşerek 7.9 puan kaybederken, ittifakın oy kaybı İstanbul’da daha fazla: 9.5 puan. Araştırmaya göre İstanbul’da AKP, 2018’den bu yana düzenli olarak oy kaybederken, CHP yükselişte. CHP, Türkiye genelinde oylarını yüzde 26.4’e, İstanbul’da ise yüzde 36.2’ye yükseltmiş durumda.

Sonuçlar, İstanbul’da AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a olan desteğin daha da azaldığını gösteriyor. Türkiye genelinde Erdoğan’a destek yüzde 37.9 iken, İstanbul’da bu oran yüzde 34.2’ye inmiş durumda. Erdoğan 2018 seçimlerinde Türkiye genelinde tüm seçmenlerin yüzde 44.4’ünün, İstanbul’da ise 43.3’ünün oyunu almıştı.

Araştırma sonuçlarına göre Cumhur İttifakı, İstanbul’da 2018 seçmeninin yüzde 22’sini kaybetmiş. TEAM bu noktada "İttifak işsiz, Kürt, daha az dindar, Üniversite mezunu ve öğrencisi, orta alt gelir grubu, daha Atatürkçü ve daha genç olan seçmenlerde daha fazla kayıp yaşıyor" değerlendirmesini yaptı.

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg

5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem